Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

6. Říjen 2016

Proč nepoužívat lipidy první generace u pacientů v intenzivní péči (ČSARIM 2016)

Pokud je pacient v kritickém či vážném stavu, vždy potřebuje klinickou výživu, protože bez paliva žádný motor nefunguje, a samozřejmostí je i vícesložková výživa tak, aby se složky vzájemně doplňovaly. Tukové emulze jsou v této výživě nezastupitelné a mají hned několik významů.

650 lékařů a 320 sester navštívilo kongres České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ČSARIM), který se koná v hotelu Clarion v Praze. Více než 200 z nich si přišlo vyslechnout přednášku prof. MUDr. Zdeňka Zadáka, CSc. o významu přítomnosti tuků v parenterální výživě, speciálně tuků vyšší generace s přítomností omega-3 mastných kyselin u pacientů v intenzivní péči, která proběhla v rámci satelitního sympozia společnosti B. Braun Medical na téma "Proč nepoužívat lipidy první generace u pacientů v intenzivní péči". Prof. Zadák zároveň upozornil na řadu rizik v podávání starých tukových emulzí první generace.

Pokud je pacient v kritickém či vážném stavu, vždy potřebuje klinickou výživu, protože bez paliva žádný motor nefunguje, a samozřejmostí je i vícesložková výživa tak, aby se složky vzájemně doplňovaly. Tukové emulze jsou v této výživě nezastupitelné a mají hned několik významů - dodávku energie, imunitní funkce i stavební složky buněk našeho těla.

 

MVDr. Tomáš Hanák
divize Hospital care
MUDr. František Vojík
manažer divize Hospital care

Čtěte také

Ve dnech 27. až 30. ledna 2015 se v Ostravě konal již 17. postgraduální kurz Sepse a MODS s názvem Colours of Sepsis 2015. V nově zrekonstruovaném hotelu Clarion Congress se ho zúčastnilo přes tisíc lékařů a sester.

04.02.2015
Klinická výživa

„Lze při aplikaci chemoterapie snížit expozici sester?“. V České republice jsou pravidla pro přípravu CL ukotvena v legislativě (aseptická příprava v lékárně, podtlakový box s vertikálním prouděním, chemoprotektivní rukavice), pravidla pro aplikaci CL však nikoliv. Sestra má při podání chemoterapie k dispozici pouze ochranné rukavice. 

03.07.2018
Intenzivní péče

Počátkem letošního dubna byly do nemocnice Jindřichův Hradec dodány a nainstalovány čtyři plně vybavené inteligentní systémové operační stoly, včetně osmi kusů navážecích vozíků, a ještě tentýž měsíc je lékaři začali naplno využívat v provozu. Jedná se o vůbec  první instalaci těchto výjimečných operačních stolů v rámci České i Slovenské republiky, a proto jsme požádali o pár slov primáře Centrálních operačních sálů a Centrální sterilizace pana MUDr. Michala Cihlu, aby se s námi podělil o své první dojmy a postřehy z provozu při operacích na operačních stolech STERIS GMAX.

10.05.2018
Intenzivní péče