Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

8. Březen 2018

Jedinečné workshopy na Colours of Sepsis

Místnost plná účastníků „doslova praskající ve švech“‒ i takto mohou vypadat workshopy pracovní skupiny Aesculap Akademie Bezpečnost personálu, které si její členové připravili na 20. ročník kongresu Colour of Sepsis v Ostravě. 

Publikum musíte nadchnout a zabavit

„Je těžké zavděčit se úplně všem v sále. Intenzivistické sestry jsou velmi vzdělané, s touhou po akci, vzrušení, adrenalinu a mají rády novinky a techniku. Jsou dost kritickým publikem, a pokud se před něj postavíte, musíte zaujmout a vtáhnout je do děje,“ říká Mgr. Tomáš Glac, zdravotní sestra ve FN Ostrava, který se specializuje na intenzivní péči. „Workshopy pro sestry v rámci Colours of Sepsis pořádáme již několik let. Myslím si, že jsme byli první, kdo převedl čistě teoretické sesterské přednášky do verze s praktickou ukázkou. Workshop, který jsem s kolegou Tomášem Kovrzkem, garantem Aesculap Akademie a členem pracovní skupiny Bezpečnost personálu, předvedl na Colours of Sepsis v roce 2017, měl obrovský úspěch, takže pro letošní ročník byla laťka hodně vysoko. Přesto jsme podle mého názoru splnili očekávání. Vtipnou scénkou těžkého všedního dne sestry na intenzivistickém pracovišti jsme upozornili na možná rizika a nabídli správná řešení, ať už ve vztahu zajištění vlastní, nebo pacientovy bezpečnosti,“ dodává Mgr. Tomáš Glac.

 

Jedna sestra, jeden pacient, jedna výzva

Tento interaktivní workshop byl unikátní v tom, že diváci mohli prožít společně s organizátory jeden den ošetřovatelské péče o pacienta s počínající sepsí. Ústředním motivem byl hraný příběh a diváci mohli nejen sledovat průběh terapie, ale i o něm hlasovat. „Tyto interaktivní zásahy posluchačů celý workshop oživily. V loňském roce jsme využili hlasovací zařízení přes malé digitální stanice, jež měli všichni účastníci u sebe. Letos jsme systém chtěli inovovat, a proto jsme použili webovou aplikaci. S její pomocí hlasovali účastníci kurzu na svých mobilních telefonech. 

 

Lékaři, zdravotní sestry či farmaceuti jako herci? I to je možné!

Část členů pracovní skupiny Aesculap Akadamie Bezpečnost personálu hrála příběh dle předem připraveného scénáře, druhá část pak hraný příběh komentovala pohledem odborníka na danou problematiku. V simulovaném scénáři „herci“ často záměrně chybovali, aby lépe upozornili na různá rizika a zopakovali si možná vhodná řešení, jak na tyto situace reagovat a jak jim předcházet. „V rámci scénáře jsme si předávali pacienta, upravovali  a podávali léčiva, asistovali jsme u zavádění centrálního žilního katetru i komunikovali s agitovaným pacientem a hlavně jsme zapojili i účastníky workshopu, kteří se mohli prostřednictvím elektronického hlasování sami zapojit a sdílet své zkušenosti z každodenní praxe,“ vzpomíná Tomáš Kovrzek. „Námět byl výborný, provedení vtipné a realizační tým úžasný. Každý z nás ručil za určitou oblast demonstrované péče. A nesmím zapomenout ani na našeho pacienta. O úspěchu hovoří také zpětná vazba, kterou jsem dostal nejen z českých nemocnic, ale i od zahraničních účastníků. Toho si moc vážíme,“ dodává Mgr. Tomáš Glac.

„Nejdůležitější jsou však získané vědomosti a poznatky pro každodenní praxi. Za skutečný úspěch ale budeme moci považovat až stav, kdy se podaří plošně zavést do praxe například tupé aspirační jehly, zdravotníci se budou správně chránit před chemickou kontaminací a zavedeme takové postupy, které zabrání medikačnímu pochybení. Teprve potom si můžeme říct ,ano, odvedli jsme kus dobré práce‘,“ shodují se členové pracovní skupiny Aesculap Akademie Bezpečnost personálu.

 

Co říkají na workshop účastníci?

Workshop se mi moc líbil. Jsem ráda, že tu zazněla pronační poloha, protože my to neděláme vůbec.
(Veronika Sekerová)

 

Tuto konferenci jsem navštívila podruhé a musím říct, že se mi i tento workshop moc líbil. Kurzy pracovní skupiny Bezpečnost personálu jsou totiž vždycky perfektní. Hlavně poznatky z praktické části jsou pro účastníky přínosem.
(Mgr. Markéta Hrušková, neurologička JIP Nemocnice Kladno, ORL JIP FN v Motole) 

 

Kongres se mi líbí celý a i tento interaktivní workshop byl skvělý. Jsem tu opakovaně a budu se zase těšit na příští rok. Myslím si, že nám to určitě něco přinese. 

(Alena Vyčunková, ARO FN v Motole)

 

Velice se mi líbí workshopy, na nichž se prezentují praktické věci. Výborné bylo spojení s hlasováním přes mobil. Přišlo mi to jako příjemné zpestření. Moc se mi líbily i otázky, které workshop provází.

(Jedličková, FN Ostrava)

 

Zachráníme Karla? 

Dalším z řady zábavných workshopů vzdělávacího centra Aesculap Akademie (AAK) byl i interaktivní video-workshop simulační medicíny. Účastníci kurzu si společně s primářem MUDr. Michaelem Sternem, MBA a Bc. Tomášem Kovrzkem, odborným garantem AAK pozorně prošli celý hraný klinický příběh, kdy pomocí hlasování v sále rozhodovali o dalším osudu pacienta. „Pořádáním workshopu „Zachráníme Karla?" jsme chtěli zábavnou formou ukázat jednu z forem simulační medicíny, kterou se snažíme v centru Dialog tvořit a popularizovat. Při vytváření tohoto filmu jsme se inspirovali seriálem o kuchaři Svatopluku Kuřátkovi, říká o workshopu MUDr. Michael Stern, MBA.

Vše probíhalo formou krátkých, navazujících filmových scének, které se ve sporných či kritických momentech zastavily a v tu chvíli bylo odborné publikum vyzváno k hlasování na svých hlasovacích zařízeních a k následná diskusi. „Chtěli jsme nenásilnou účastníky kurzu nejen edukovat, ale zároveň i pobavit. To se nám myslím velmi podařilo, protože již během promítání se ozýval opakovaně ze sálu upřímný smích a i při závěrečné evaluaci většina přítomných vyzdvihla zábavnou formu workshopu. Aesculap Academie se znovu ukázala jako inovátor v pořádání edukačních setkání zdravotníků a já se těším na další akce.,“ dodává MUDr. Michael Stern, MBA. 

Prezentovaná řešení se inspirovala algoritmem PŘEŽITÍ SEPSE dostupným na webovém portálu www.akutne.cz.

 

Co říkají na workshop účastníci?

Já jsem žádná očekávání neměla a jsem velmi spokojená. Bylo to výborné, akorát některé informace, na něž bych se v praxi ptala, mi ve scénáři filmu chyběly. Čekala jsem například  otázku, jaká antibiotika bychom zvolili, když byla u pacienta zjištěna alergie na danou látku. Nicméně příští rok určitě zase přijdu.
(
MUDr. Jarmila Křížová Ph.D vedoucí JIP na interní klinice v Praze)

 

Vůbec jsem od tohoto kurzu nic zvláštního neočekával, jen zábavu a to, že si prověřím svoje znalosti, což se stalo. Rozhodně bych se zúčastnil i příští rok a nic bych neměnil. Nechal bych to v tomto duchu.
(
MUDr. Pavel Trachta, Ph.D., metabolické JIP na interně) 

 

redakce Braunovin

Čtěte také

Druhý štvrtok v mesiaci marec otvoria desiatky dialyzačných stredísk a nefrologických ambulancií po celom Slovensku svoje dvere širokej verejnosti pri príležitosti Svetového dňa obličiek, kedy si pacienti môžu nechať úplne zadarmo preventívne vyšetriť svoje obličky. „Približne každý siedmy z tisícov Slovákov, ktorí na prevenciu prichádzajú, musí kvôli podozreniu na chronické ochorenie obličiek podstúpiť ďalšie podrobnejšie vyšetrenie. Obličky sú pre človeka rovnako dôležité ako mozog alebo srdce a venovať im raz za rok 15 minút času sa určite oplatí,“ hovorí k prevencii hlavná nefrologička siete dialyzačných stredísk a nefrologických ambulancií, MUDr. Monika Alaxinová, CSc.

08.03.2019
Aktuality z B. Braun

V areálu Městské nemocnice v Uherském Brodě se v rámci Světového dne ledvin otevřelo nově zrekonstruované dialyzační středisko B. Braun Avitum. Rekonstrukce trvala více než pět měsíců a přišla na částku zhruba jedenáct milionů korun. „Preventivní vyšetření ledvin budeme na Světový den provádět v nových prostorách. Změnu pocítí jak personál, tak pacienti především v teplých jarních a letních měsících, protože nově je celé středisko klimatizované,“ říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek. 

06.03.2019
Aktuality z B. Braun

Světový den ledvin se každoročně slaví druhý čtvrtek v měsíci březnu. Letos tento den vychází na 14. březen. Mezi tváře Světového dne ledvin se tentokrát zařadil i herec Karel Zima, který loni v září daroval ledvinu svému známému, zpěvákovi skupiny 100 °C Karlu Vaňkovi.  

21.02.2019
Aktuality z B. Braun