Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

20. Leden 2014

Vychází kniha Výživa dialyzovaných pacientů

Pacienti docházející na dialýzu mají nového pomocníka ve výživě. Právě vychází kniha Výživa dialyzovaných pacientů, jejíž autorkou je zdravotní sestra s patnáctiletou praxí na dialyzačním středisku.


Co nejméně vody, výrazně snížit příjem draslíku, který je obsažen ve většině druzích ovoce a zeleniny, vyvážit zvýšenou potřebu bílkovin s nutností omezit fosfor, který je zastoupen téměř ve všech potravinách. To jsou jen základní pravidla, která musí lidé s nefunkčními ledvinami dodržovat. Nově vydaná publikace od Petry Pokorové Výživa dialyzovaných pacientů přináší ucelený a optimistický pohled na potřeby pacientů s onemocněním ledvin.

Čtenáři zde najdou seznamy vhodných a nevhodných potravin, příklady konkrétních jídelníčků, ale
i zkušenosti pacientů, kteří otevřeně hovoří o tom, jak se s dialýzou naučili žít a užívat si. Autorka knihy je Petra Pokorová, zdravotní sestra a nutriční terapeutka působící v dialyzačním středisku B. Braun Avitum Černý Most. Knihu vydalo nakladatelství Forsapi za finanční podpory Skupiny B. Braun.

„Věřím, že má kniha pomůže mnoha pacientům a ukáže jim, že s nemocí život nekončí a i na dialýze mohou žít naplno a vychutnávat si dobré jídlo.  Ráda bych moc poděkovala našim pacientům, kteří byli ochotni se o své příběhy podělit, a pomohli mi tak dotvořit celkový koncept knihy. Zároveň děkuji Skupině B. Braun za její finanční i pracovní podporu, bez které by kniha nevyšla,“ říká Petra Pokorová, autorka knihy, která má v péči o dialyzované pacienty patnáctiletou praxi.

Vydavatelem a zároveň Odborným editorem knihy je šéf Oddělení Centra výživy v Thomayerově nemocnici. „Naše vydané portfolio doplňuje kniha, která je pojatá úplně jinak, než jsem si původně představoval. A jsem tomu rád, je čtivá, osobní a díky dlouholeté působnosti autorky v autentickém prostředí, je velmi upřímná. Myslím, že je to přesně to, co pacienti přivítají,“ hodnotí knihu Pavel Kohout, vedoucí Oddělení Centra výživy v Thomayerově nemocnici. 

„Jsem si jist, že tato kniha bude pro dialyzované pacienty nejen poučná, ale i velmi inspirativní. Na našich dialyzačních střediscích s pacienty pracujeme i po psychické stránce, snažíme se, aby si zachovali co nejvyšší kvalitu života a nevyčleňovali se ze společnosti. Příběhy pacientů v této knize dokládají, že to lze
a já doufám, že jejich optimistický pohled na život bude na všechny čtenáře působit doslova nakažlivě,“ říká Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.

Více o autorce

Petra Pokorová v současné době pracuje jako zdravotní sestra na dialyzačním středisku B. Braun Avitum Černý Most v Praze. Působí také v roli koordinátora týmu sester specializujících se na nutriční poradenství dialyzovaných pacientů v České a Slovenské republice. Knihu, která vyšla v dvoutisícovém nákladu, je možné zakoupit prostřednictvím běžné obchodní sítě nakladatelství Forsapi, či prostřednictvím e-shopu.

redakce Braunovin

Čtěte také

V České republice a na Slovensku s komplexem odborných ambulancí pod jednou střechou nově v Bratislavě-Vrakuni

04.07.2018
Skupina B. Braun

Světový den ledvin 2018 upozorňoval na typicky ženská rizika ledvinového onemocnění. Specifikem závislým na pohlaví jsou především záněty močového měchýře, tzv. cystitidy, kterými ženy trpí mnohem častěji než muži. Mottem „CHLAPI, CHRAŇTE SVOJE ŽENY!“ jsme vyzvali všechny muže, aby nepodceňovali zdraví ledvin svých žen a vzali je na preventivní vyšetření.

10.05.2018
Nefrologie

Ľudia z Vrakune budú mať od apríla k dispozícii pod jednou strechou nové dialyzačné stredisko a niekoľko odborných ambulancií. Spoločnosti B. Braun Avitum sa v Bratislave podarilo vybudovať druhú dialýzu, o ktorú sa dlhodobo usilovala. 

19.04.2018
Skupina B. Braun