Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie: Události

Voják, popelář, řidič kamionu. Nakonec se stal špičkovým urologem!

redakce Braunovin

21. červenec 2015

Urologie Vzdělávání Aktuality B. Braun

Doc. MUDr. Miloš Broďák, Ph.D., je přednostou Urologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové už šest let. Je autorem mnoha vědeckých publikací a také praktických medicínských „zlepšováků“. Naposledy se jednalo o unikátní operaci, při níž na konci minulého roku pomocí mimotělního stentu přemostil ucpaný močovod a zásadním způsobem tak zlepšil kvalitu života operované pacientky. Možná i proto, že ho zlepšováky baví, pořádal na konci dubna 2015 společně s Aesculap Akademií už 3. ročník videosemináře s názvem Tipy a triky urologické operativy.

Jak jste se dostal k urologii?

Chtěl jsem být voják, popelář i kamioňák. Ale všichni z naší rodiny jsou lékaři, a tak nakonec byla i moje volba tradiční. Výběr oboru byl ovšem víceméně náhodný. Po škole jsem nastoupil na urologii, která mi připadla v tu chvíli ze všech nabízených oborů nejzajímavější. Studoval jsem v Hradci Králové, první urologické zkušenosti jsem tři roky získával v nemocnici v Chrudimi, abych se pak po atestaci vrátil do Hradce Králové. Urologická klinika ve fakultní nemocnici mi přišla i vzhledem k silné touze po kontinuálním vzdělávání jako nejlepší volba.

Vzpomenete si na svoji první operaci?

Ano, přesně. Šlo o jednoduchou operaci varlat. A také vím, že jsme ji s kamarády dlouho zapíjeli.

Změna oboru vás tedy neláká?

Neměnil bych. Samozřejmě že každý obor má své, vidím pozitiva i negativa. Urologie mne však baví díky obrovskému pokroku jak v operativě, onkologii, tak i v transplantacích. A v neposlední řadě i v robotických technologiích.

Jaký rozdíl je v práci na malém urologickém pracovišti okresní nemocnice a na specializované klinice?

Klinika disponuje moderní technikou, skvělými diagnostickými metodami, výbornou operační a anesteziologickou péči, včetně intenzivní péče. Ale je to náročné. Případů je hodně a časový harmonogram omezený. Oproti tomu urologické pracoviště v malé nemocnici přináší větší adrenalin. Tam je člověk sám a musí si poradit. Je to nejlepší škola samostatnosti pro začínající lékaře.

Privátní vzdělávání má obrovský smysl

Dá se říct, že urologie je tedy vaší srdeční záležitostí?

Chtěl jsem být akčnější. Dělat více akčních věcí. A v tomto oboru jsem tuto příležitost opravdu našel. Ano, urologii mám rád. Srdeční záležitostí pro mne však je profese lékaře jako takového. Pokud mohu zachránit život nebo změnit lidský osud, jsem šťastný. Rád pomáhám.

Na konci loňského roku jste pomohl ženě pomocí zákroku s mimotělní trubičkou nahrazující močovod. Je tohle ten motor, co vás posouvá dál?

Jsem pyšný na to, že to je jen jedna z mnoha operací, která se takto povedla! A to hlavně díky perfektně sehranému chirurgickému týmu, který zajišťuje kompletní urologickou operativu. Upřednostňujeme nejlepší výsledek. Mojí motivací je dobře fungující tým odborníků, kde se jeden může spolehnout na druhého. To pro mne opravdu znamená nejvíc.

Miloš Broďák s kolegy na Urologické klinice

Jaký máte názor na úroveň postgraduálního vzdělávání lékařů?

Je to komplikovaný systém, který by potřeboval sjednotit a zjednodušit. V posledních letech zaznamenal mnoho změn. Momentálně dokonce dobíhají tři různé systémy. Domnívám se, že je škoda, že již nefunguje systém atestací. Na druhou stranu lékařské fakulty garantují systém, který není monopolní a začal poměrně dobře fungovat. Systém bych dál dramaticky neměnil, pouze doladil.

Co privátní vzdělávání? Například Aesculap Akademie společnosti B. Braun vyškolí v České republice 20 000 lékařů.

Čím více bude medicína otevřena novým věcem, tím bude lépe fungovat zdravá konkurence. Ano, má to obrovský smysl. S Aesculap Akademií máme ty nejlepší zkušenosti. Naši lékaři prošli některými kurzy anebo jsme i my pořádali některé kurzy v rámci naší kliniky. Pokud je spolupráce postavena na správných a pevných základech, tedy rovnoprávném postavení, je ještě lepší a dosahuje těch nejlepších výsledků. A je pak úplně jedno, že jde o spolupráci, v níž hraje hlavní roli soukromý subjekt. Aesculap Akademii si opravdu nemůžeme vynachválit. Je to zdravá konkurence pro státní sféru.

Robotických operací je stále málo

Právě ve spolupráci s Aesculap Akademií proběhl v dubnu už 3. ročník semináře Tipů a triků urologické operativy. Jak tento seminář zpětně hodnotíte?

Je čistě zaměřený na operativu a rozhodně přináší spoustu zajímavých poznatků. Jsou na něm prezentována videa z renomovaných center v rámci České republiky od Ústí nad Labem přes Prahu, Brno až například po Ostravu. Jde tedy výlučně o zkušenosti z praxe a možná i díky tomu jsou ohlasy lékařů velmi pozitivní. Smyslem je především podělit se o zkušenosti z operativy. Jakékoliv možné zlepšení, posun, který může výsledek operace zlepšit, urychlit, udělat ji bezpečnější, je nesmírně cenný. Tento seminář je pojatý v přátelském duchu, můžete na něm prezentovat třeba i komplikace a nemusíte se bát. Společně pak vymýšlíme možná řešení. Proto je důležitá také následná diskuse všech odborníků. Zájem je čím dál tím větší, přibývá publikovaných videí. Už plánujeme 4. ročník. Takže s trochou nadsázky mohu říct, abyste si rezervovali místo včas!

Tipy a triky je název jako z Receptáře prima nápadů Přemka Podlahy. Opravdu se dá jen tím, že se podíváme na video, načerpat něco nového?

Určitě. Můžete zjistit, že kolega třeba použil maličkost, díky níž si zkrátíte operaci třeba i o dvě hodiny. Nebo způsob řešení komplikací se může ukázat jako jednodušší. U názvu Tipy a triky jsme se nechali inspirovat ze zahraničí, kde fungují tyto semináře a kurzy běžně. A stejně jako v Receptáři Přemka Podlahy se zde, v Tipech a tricích, prezentují dobré a neotřelé nápady.

Videí je spousta a mají třeba jen pár minut. Může lékař vůbec na tak krátkém videu zaznamenat změnu, která mu pak ulehčí práci?

Videa jsou roztříděná podle témat a podle autorů a jsou rozdělena do základních okruhů. V posledním ročníků byly tři. Výhodou takového členění je, že se může porovnat práce na každé klinice zvlášť. Pokud vidíte podobná videa, je to jen dobře. Lépe si tak zapamatujete různé formy řešení. Vysokou úroveň potvrzuje i účast stovky lékařů, kteří se na seminář přihlásili navzdory jiné urologické akci ve stejném termínu.

Jak hodnotíte přístup mladých lékařů k dalšímu vzdělání v medicíně?

Pozitivně. Mezi mladými cítím velkou touhu po vzdělávání, silné ambice. Právě oni jsou hlavním motorem tohoto semináře s Aesculap Akademií. Přicházejí k nám stále noví, mladí a perspektivní lékaři z renomovaných klinik, kteří u nás prezentují svá videa.

Máte před operací trému? Jestli ano, je to vůbec zdravé?

Jako mladý jsem ji neměl, teď cítím mnohem větší odpovědnost. Zdravé je to ale určitě. Díky ní se na operaci velmi pečlivě připravíte.

A rituál před operací? Jako třeba mají sportovci?

Rituálem se to zrovna nazvat nedá, ale před každou operací dbám na to, abych si v půlce nemusel lidsky „odskočit“. Takže to řeším včas a před operací.

Napadá mne, co si myslíte o robotických operacích?

Naše klinika o robotickou operativu léta usiluje. Možná nám teď i svitla naděje. V mnoha západních zemích je to standard, operováno je touto metodou až osmdesát procent pacientů. U nás bohužel tato operace platí za nadstandard a momentálně je tak operováno necelých padesát procent pacientů. Samozřejmě je pravda, že lze robota aplikovat pouze na určité diagnózy. V urologii například na nádory prostaty nebo případě nádory močového měchýře. Ale na rovinu říkám, že i u těchto diagnóz je stále robotických operací málo. A je škoda, že právě u onkologických operací se tato metoda dostala na vedlejší kolej. Zrovna v těchto případech je totiž mnohem šetrnější. A já v ní stále vidím budoucnost.

"Robotická operativa je mnohem šetrnější," vysvětluje Miloš Broďák

Je v České republice nějaký trend týkající se urologických onemocnění?

Na prvním místě je to enormní nárůst onkologické operativy, což je způsobeno nárůstem nádorů v urologické oblasti. Karcinom prostaty je druhý nejčastější zhoubný nádor u mužů ve vyšším věku. To je jistě negativní trend. Na druhou stranu výsledky onkologické léčby, ať už operační nebo jiné, nejsou vůbec špatné. Došlo k velkému posunu v diagnostice nádoru v ranějším stadiu a díky tomu jsou samozřejmě lepší i výsledky operací.

Abychom skončili pozitivně, má nárůst počtu urologických nádorů nějaké řešení?

Jistě. Řešení vidím jako u všeho v prevenci. V tomto případě zásadně pomůže jen včasné vyšetření a záchyt problému. Hodně napoví rodinná diagnóza nebo třeba to, zda člověk kouří. Velkou roli také hraje výživa a celkový životní styl. Proto prosím, urologické potíže rozhodně nepodceňujte, jezte zdravě a také se hodně usmívejte. Dobrá nálada je vzácný lék.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník