Světové hry dialyzovaných a transplantovaných poprvé v Africe

Roman Dunda

24. září 2013

B. Braun pro život

Přelom července a srpna patřil již 19. světovým hrám. Češi a Slováci si z jižní Afriky přivezli celkem čtrnáct medailí.

V termínu 28. 7. - 4. 8. 2013 se v jihoafrickém Durbanu konaly 19. světové hry transplantovaných sportovců, kterých se zúčastnilo tradičně více než tisíc závodníků, tentokrát ze čtyřiceti osmi zemí celé planety. Letní světové hry se konají každý lichý rok a střídají se tak se světovými zimními a evropskými letními hrami, které se pořádají v roce sudém.

Česká výprava letos přijela v rekordním počtu deseti sportovců, fyzioterapeuta a pěti rodinných příslušníků, kteří nás skvěle podporovali. Slovensko bylo v letošním roce bohužel zastoupeno pouze jedním účastníkem.

Úvod sportovního klání zahájili běžci minimaratonu

Minimaraton vedl městem a Česká republika v něm získala hned svůj první kov. Na pětikilometrovou trať se vydali Václav Burda (v kategorii 40-49 let) a Libor Malínský (50-59 let). Václav ve své kategorii získal stříbro a v celkovém pořadí se umístil na skvělém pátém místě!

Další sportovní disciplínou, které jsme se zúčastnili, byl badminton. Zde Roman Dunda (30-39 let) i přes svůj matchball podlehl ve druhém kole íránskému soupeři, který nakonec obsadil druhé místo a Roman byl z turnaje vyřazen. Petr Žitný postoupil až do kola třetího, kde narazil na svého známého holandského soka, a turnaj pro něho také skončil. Naší největší nadějí byl Zbyněk Schwarz, který obhajoval zlato, ale nakonec se musel ve finále sklonit před Finem, kterého porazil právě na minulém šampionátu, a získal tentokrát stříbrnou medaili.

Ve středu pokračoval badminton čtyřhrami, kde se nám bohužel nedařilo a po vyrovnaném zápase s Thajci dvojice Roman Dunda a Zbyněk Schwarz ve druhém kole odešla poražena. Tentýž den se zápolilo v plavání, kde nás na padesátimetrové trati reprezentoval Tomáš Dřevíkovský (prsa, 60-69) a doplaval na pátém místě.

Slovensko vybojovalo dvě zlaté medaile

Další den nás čekal tenisový turnaj, kde jsme měli hned dva zástupce. Zde konečně do bojů o cenné kovy zasáhlo i Slovensko. Tomáš Burda (40-49) vybojoval nakonec po velkých bojích bronzovou příčku a Zdeněk Burýšek se probojoval až do čtvrtfinále. V tenise se velmi dařilo Robertu Kopeckému ze Slovenska (60-69), který dosáhl až na místo nejvyšší a zajistil pro Slovensko první zlato.

V pátek se jako obvykle začalo zápolit v atletice, která je na každých hrách skutečnou třešinkou na dortu, a pouze soutěž ve stolním tenise bránila tomu, aby na stadion dorazily všechny výpravy v plném počtu závodníků. Stolní tenis byl pro Slovensko opět oslavou, jelikož Robert Kopecký nenašel přemožitele a získal svou druhou zlatou medaili. Atletické závody se ve dvou dnech nesou ve znamení smršti disciplín, v nichž se soutěží ve všech věkových kategoriích, a tudíž většinou i záplavy medailí.

Češi se postarali nejen o zlato, ale i o nový světový rekord

Z našich borců musím vyzdvihnout zejména výkon Vojty Koudelky (30-39), který získal dvě zlaté medaile na tratích 800 m a 400 m, přičemž na 400 m se postaral zároveň o nový světový rekord ve své kategorii. Ani další běžci nezaháleli - Václav Burda (40-49) zvítězil na trati 1 500 m a na 800 m získal stříbro. Petra Vovesná, jediná zástupkyně něžného pohlaví, doběhla na trati 200 m druhá a na 100 m získala bronz. Roman Dunda na 100 m doběhl desátý. Petr Žitný triumfoval v hodu oštěpem, a postaral se tak o další zlato naší výpravy, ke které přidal ještě stříbro v hodu míčkem. O poslední kov do naší sbírky se postaral ještě Zbyněk Schwarz (60-69), který se v hodu míčkem umístil na třetím místě. Za zmínku jistě stojí i výkony Tomáše Burdy v kouli a míčku a Libora Malínského v chůzi, míčku a kouli, kteří však bohužel zůstali pod medailovými pozicemi.

Česká výprava získala celkem dvanáct medailí, z toho čtyři zlaté, pět stříbrných a tři bronzové. Myslím, že společně se dvěma zlatými pro Slovensko jsme velmi dobře reprezentovali své vlasti a zároveň i transplantační programy obou zemí. Doufejme, že neméně úspěšní budeme i na hrách příštích, které se budou konat v roce 2015 v Argentině.