Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

6. Červen 2012

Softa® Cloth - zvyšujeme bezpečnost podávání infuzní terapie

S problematikou zamezení kontaminace infuzní linky mikrobiálním agens se potýkají zdravotníci po celém světě. Tato kontaminace totiž může pacienta přímo ohrožovat na životě.

 

Při aplikaci léčiv, roztoků či jiném důvodu rozpojení infuzní linky je proto nutné správně dezinfikovat všechny její vstupy, především pak v poslední době stále více oblíbené vstupy bezjehlové. Doposud se k dezinfekci těchto portů používaly přípravky, které jsou tzv. nejbližší tělu pacienta - tedy dezinfekční prostředky na kůži. Toto řešení není z hygienického hlediska optimální. Infuzní sety, infuzní kohouty, rampy, bezjehlové a další součásti infuzní linky jsou definovány jako zdravotnické prostředky a měly by být ošetřeny dezinfekcí deklarovanou jako zdravotnický prostředek.

Dezinfekce bezjehlových vstupů se Softa® Cloth

V rámci konceptu bezpečného podávání intravenózních léčiv (Safety koncept) uvádí společnost B. Braun na trh dezinfekční čtvereček Softa® Cloth určený k dezinfekci bezjehlových vstupů a zároveň celé infuzní linky, na bázi 70% alkoholu s 2 % CHX (chorhexidindiglukonátu). Složení těchto jednotlivě balených čtverečků je v souladu s doporučením CDC (Centers for Disease Control) pro ošetřování intravenózních katetrů, tak aby bylo dosaženo co největší míry bezpečnosti pro pacienta. Čtvereček má ve složeném stavu rozměr 42  x  32 mm a používá se k dezinfekci vstupů do infuzní linky. V rozloženém stavu lze čtvereček o rozměru 162  x 150 mm vzhledem k jeho velikosti použít k dezinfekci dalších zdravotnických prostředků, jako je například infuzní technika. 

Používání čtverečků Softa® Cloth řeší problém s nesprávným postupem dezinfekce vstupů infuzní linky jako zdravotnického prostředku a zároveň zvyšuje bezpečnost manipulace s infuzní linkou.

 

redakce Braunovin

Čtěte také

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv USA vyhlásil úplný zákaz všech pudrovaných chirurgických a vyšetřovacích rukavic.

11.09.2017
Chirurgické obory

S dobou rozvinuté civilizace a technologických výdobytků, které nám usnadňují život, jdou ruku v ruce i civilizační choroby. Jednou z nejčastějších je diabetes mellitus neboli cukrovka. Včasný záchyt, prevence a screening velmi napomáhají k eliminaci a léčbě diabetu.

15.03.2017
Ambulantní péče