Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

10. Březen 2014

Seniory děsí chronické selhání ledvin

O tom, že ledviny dokáží pořádně potrápit, ví své tisíce pacientů v České republice. Ročně si selhání ledvin po celém světě vyžádá téměř 3 miliony lidských životů.

Až devadesát procent všech dialyzovaných pacientů tvoří lidé s chronickým selháváním ledvin, které velmi často souvisí také s věkem pacientů. Senioři tak patří mezi nejohroženější skupinu, které se onemocnění ledvin týká, prevenci by proto rozhodně neměli podceňovat.

A právě tento fakt byl jedním z důvodů, proč se tisková konference ke Světovému dni ledvin konala na poněkud netradičním místě - v Domově pro seniory v Plzni, kam zavítala také modelka Lucie Křížková, která se s hosty podělila o své zkušenosti s nemocí ledvin nejen u svého syna Davida, ale také prarodičů: „Jsem moc ráda, že jsem zde mohla být. Prevence je velmi důležitá a neměla by se nikdy a v žádném věku podceňovat. Senioři se často potýkají s myšlenkami, že na nich už nezáleží, to ale není pravda. Mají své rodiny, děti, vnoučata, které se o ně bojí a chtějí, aby tu s nimi byli co nejdéle. A to půjde jen tehdy, když budou o své zdraví pečovat. Třeba prostřednictvím Světového dne ledvin.“

Ústředním tématem letošního ročníku je chronické selhávání ledvin u seniorů. Dlouhodobé onemocnění s postupnou ztrátou funkce kromě dalších onemocnění mnohdy souvisí také s věkem pacientů. Společně se stárnutím organizmu totiž klesá i činnost ledvin a snižování jejich funkce je tak přirozený stav. U starších lidí však přibývá i dalších onemocnění, které z dlouhodobého hlediska znamenají pro ledviny další komplikace.

Péče o dialyzované seniory proto vyžaduje individuální přístup a vždy je třeba soustředit svou pozornost na primární spouštěč obtíží.Je velmi důležité přistupovat ke každému pacientovi individuálně. Není výjimkou, že ošetřujeme i pacienty starší 90 let. Péče o ně musí být kompaktnější, jelikož je kvůli vyššímu věku trápí i celá řada dalších zdravotních obtíží, a zároveň musíme vždy brát v potaz, že léčba musí odpovídat jejich tělesné, zdravotní i psychické kondici. Díky dialýze jsme však schopni jejich život nejen prodloužit, ale pomoci jim být až do poslední chvíle aktivní a život si užívat,“ říká MUDr. Lada Malánová z dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Plzni.  

Preventivní vyšetření bez objednání. To je Světový den ledvin.

Chcete se ujistit, že jsou vaše ledviny opravdu v pořádku? Využijte nabídku již devátého Světového dne ledvin a navštivte 13. března jakékoli dialyzační středisko či nefrologickou ambulanci B. Braun Avitum. Preventivní vyšetření je rychlé a bezbolestné. Provádí se na základě odběru malého množství krve
z prstu a malého množství čerstvé moči a díky moderním technologiím se výsledek dozvíte prakticky okamžitě.
Na stránkách www.svetovydenledvin.cz se dozvíte více a najdete zde i ukázkové video. 

Jen v roce 2011 navštívilo v průběhu Světového dne ledvin dialyzační a nefrologické ambulance B. Braun Avitum v ČR 1 684 lidí, z nichž 339 bylo odesláno na další vyšetření. V loňském roce se zájem zdvojnásobil. Na vyšetření se dostavilo 3 251 lidí a 620 z nich bylo zachyceno pro další vyšetření. Ačkoli se u některých jednalo pouze o banální problémy, které vyžadovaly jen krátké léčení, nemalé procento z nich mělo natolik závažné obtíže, že bylo nutné okamžité a důsledné zahájení léčby.

Voda je základ  

Pacienti s chronickým selháváním se potýkají s minimální či dokonce nulovou funkci ledvin a jsou proto závislí na dialýze, která činnost ledvin nahradí. Během dialýzy se tělo pacienta dostává do kontaktu s obrovským množstvím vody. Na jedno ošetření se spotřebuje zhruba 120-150 litrů speciální tzv. ultračisté vody, která je díky osmóze očištěna od všech nečistot, chloru, iontů, minerálů a mikroorganismů, které se běžně v přírodní vodě vyskytují. To znamená, že za jeden rok dialýzy pacient spotřebuje téměř celou kamionovou cisternu vody.

„Říká se, že voda je život. A v případě ultračisté vody a dialýzy to platí dvojnásob. Lidé s chronickým selháváním ledvin jsou na dialýze životně závislí. Kvalita vody je významným faktorem ovlivňujícím kvalitu hemodialýzy, proto jsou pro ni stanoveny zákonné kvalitativní limity a velmi přísná a obšírná doporučení. Díky ultračisté vodě se snižuje systémová zánětlivá odpověď během dialýzy a zlepšuje se i odpověď na léky, které stimulují krvetvorbu,“ vysvětluje MUDr. Lada Malánová.

Mnoho pacientů nemuselo na dialýze nikdy skončit, kdyby se o své ledviny zajímali dříve

Správná funkce ledvin je pro zdraví člověka nepostradatelná. Nejlepší prevencí jsou proto pravidelné preventivní prohlídky, které všechny případné začínající obtíže bezpečně odhalí. A jak ukazují také výsledky výzkumu společnosti B. Braun, který proběhl v průběhu loňského Světového dne ledvin, Češi na prevenci v porovnání se svými východními sousedy dají. V posledních pěti letech totiž preventivní kontrolu podstoupilo 88 % Čechů, zatímco na Slovenku vyšetření to bylo pouze 75 % dotázaných.

Ačkoli zodpovědný přístup ke klasické prevenci v České republice stále stoupá, na ledviny se bohužel často zapomíná. Přitom právě ony patří mezi nejdůležitější orgány v těle, jelikož čistí tělo od odpadních látek, regulují množství vody v organismu a zároveň také produkují důležité hormony, které ovlivňují metabolismus kostí a oběhovou soustavu.  

„Problém je v tom, že lidé něčemu, co je nebolí, málokdy věnují pozornost. A tak je tomu právě u ledvin. Často se také stává, že i když se při běžné kontrole zachytí nějaké nesrovnalosti s ledvinami, lidé již na doporučené podrobnější nefrologické vyšetření nepřijdou. Své počínající problémy zkrátka neřeší, protože žádné potíže nepociťují. Zpátky k lékaři se vrací až tehdy, když jejich ledviny již skutečně onemocní a sníží se jejich funkce. Je mnoho pacientů, kteří by na dialýzu nikdy docházet nemuseli, kdyby se o své ledviny zajímali dříve a podstoupili léčbu,“ dodává MUDr. Lada Malánová.

 

redakce Braunovin

Čtěte také

Světový den ledvin 2018 upozorňoval na typicky ženská rizika ledvinového onemocnění. Specifikem závislým na pohlaví jsou především záněty močového měchýře, tzv. cystitidy, kterými ženy trpí mnohem častěji než muži. Mottem „CHLAPI, CHRAŇTE SVOJE ŽENY!“ jsme vyzvali všechny muže, aby nepodceňovali zdraví ledvin svých žen a vzali je na preventivní vyšetření.

10.05.2018
Nefrologie

Ľudia z Vrakune budú mať od apríla k dispozícii pod jednou strechou nové dialyzačné stredisko a niekoľko odborných ambulancií. Spoločnosti B. Braun Avitum sa v Bratislave podarilo vybudovať druhú dialýzu, o ktorú sa dlhodobo usilovala. 

19.04.2018
Skupina B. Braun

Preventivní vyšetření v síti Dialyzačních středisek a nefrologických ambulancí B. Braun Avitum na Světový den ledvin 8. 3. 2018 zachytila o 11 % více lidí s podezřením na onemocnění ledvin.  Zatímco loni bylo z celkového počtu ambulantně vyšetřených posláno 18 % pacientů na další vyšetření, letos to již bylo 29 %. 

11.04.2018
Aktuality z B. Braun