Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

24. Únor 2010

Pracovní skupina Bezpečnost personálu

Na zdravotnická zařízení a jejich personál jsou co se týče kvality poskytované zdravotnické péče kladeny vysoké nároky. Zdraví zaměstnanců je důležité pro poskytování kvalitní a bezpečné péče pacientům.

Pokud jsou sami nemocní nebo zranění, mohou být v pracovní neschopnosti nebo vykonávat svoji práci neefektivně. Správné používání ochranných pomůcek, jejich dostupnost a řádná likvidace jsou základem pro snížení rizik, která plynou z manipulace s ostrými předměty či jehlami.

Proto jsme ve spolupráci s Českou asociací sester sestavili pracovní skupinu Bezpečnost personálu, která by se chtěla zaměřit na bezpečnost personálu v našich nemocnicích, edukaci, přípravu podkladů standardních ošetřovatelských postupů a doporučení v následujících okruzích: bodná poranění, rizika profesionální nákazy a uzavřená infuzní linka. Skupina se skládá z devíti členů - zástupců různých zdravotnických oborů. Momentálně mapuje situaci v českých nemocnicích pomocí dotazníkové formy, jejíž výstupy budou známé na jaře 2010.

V rámci pracovní skupiny jsme také navázali spolupráci s vysokými školami a v současné době se do projektu zapojilo pět studentek z katedry ošetřovatelství 1. lékařské fakulty Univerzitry Karlovy v Praze
a jedna studentka z Masarykovy univerzity v Brně, které zpracovávají zadaná témata formou diplomových prací. Naším cílem je poukázat na rizikové situace ve zdravotnictví a pomoci v řešení problémů týkajících se bezpečnosti personálu.

Klára Dvořáková

Čtěte také

Spouštíme stránky, které pomáhají zvýšit bezpečí pacientů i zdravotníků

10.01.2017
Infuzní terapie

Deväťdesiat percent zdravotníkov v Česku sa stalo terčom útoku od pacientov alebo ich sprievodu. S vyhrážkami a nadávkami sa stretlo 78 % zdravotníkov, fyzické násilie zaznamenalo 23 % opýtaných.

28.12.2016
Aesculap Akademie

Historicky první simulační kurz Aesculap Akademie zaměřený na problematiku násilí ve zdravotnictví proběhl 4. listopadu v pražském Pavilonu B. Braun Dialog. Pomocí zkušeného herce - figuranta si účastníci kurzu mohli vyzkoušet, jak zvládnout různě komplikované situace.

11.11.2015
Aesculap Akademie