Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

15. Říjen 2014

Olomoučtí chirurgové používají při operacích jícnů moderní 3D technologii, pro pacienta je bezpečnější

Olomoučtí chirurgové dnes odoperovali zhoubný nádor jícnu čtyřiasedmdesátiletému muži z Jablonného nad Orlicí. Použili při tom laparoskopickou věž s trojrozměrným zobrazením.

V České republice patří I. chirurgická klinika Fakultní nemocnice Olomouc spolu s pražským Motolem mezi dvě přední pracoviště v oboru jícnové chirurgie. Právě tady se zavádí nejmodernější metody pro diagnostiku a léčbu onemocnění jícnu.

Operace s 3D laparoskopickou věží, která operatérovi umožňuje sledovat na monitoru reálný obraz vnitřních orgánů a okolních tkání, si olomoučtí chirurgové vyzkoušeli už před dvěma lety. Tehdy měli přístroj zapůjčený. Letos na jaře nemocnice zakoupila na centrální operační sály moderní laparoskopickou věž se 3D zobrazeními Einstein Vision. Máme zkušený personál a tato technologie pomohla ještě zvýšit bezpečnost operací v hrudní i jícnové chirurgii. Právě při operacích jícnu je důležitá přesnost a preciznost operování, v okolí jsou životně důležité orgány a také hlavní tělní tepna. S pomocí 3D brýlí vidíme okolní tkáně reálně, méně do nich při odstranění nádoru zasahujeme a rekonvalescence pacienta po operaci je pak rychlejší,“ popsal prof. MUDr. Čestmír Neoral, CSc., přednosta I. chirurgické kliniky FN Olomouc, který dnešní operační výkon vedl.

Při vývoji nové generace Einstein Vision byl kladen hlavní důraz na ještě větší miniaturizaci při co nejvyšší úrovni použité optiky a tedy kvality obrazu. Právě to umožnuje lékařům provádět náročné chirurgické výkony v malých prostorách, jako jsou například chirurgické zákroky v oblasti jícnu. Pro pacienta jsou pak zákroky touto technologií bezpečnější a operující lékař díky tomu získává větší přehled a jistotu v samotné operativě,“ vysvětluje MUDr. Alan Munteanu, člen vedení Skupiny B. Braun, která přístroj Einstein Vision vyvinula a přivedla na český trh.

Pacient před dnešní operací podstoupil nejprve předoperační léčbu pomocí chemoterapie a radioterapie. Tkáň v místě ozařování při operaci více krvácí. Se 3D technologií máme ale všechny operované struktury pod přesnější kontrolou. Největší výhodou těchto moderních miniinvazivních operačních technik je především pacientova bezpečnost,“ doplnil profesor Neoral.

 

 

Tisková zpráva FN Olomouc

 

 

 

 Zkušenosti s používáním EinsteinVision® v endoskopii sdílíme na Facebooku. Přidejte se na

http://www.facebook.com/EndoskopieAesculap

 

 

 

Více o nové generaci Einstein® Vision

redakce Braunovin

Čtěte také

Hydrocefalus je onemocnění charakterizované patologickým nahromaděním mozkomíšního moku (likvoru) v mozkových komorách. Vzniká v důsledku poruchy v dynamickém systému tvorby, proudění a vstřebávání mozkomíšního moku. Termín hydrocefalus vznikl spojením řeckých slov „hydro“ – voda a „kefalé“ – hlava a první zmínky o něm pocházejí z dob Hippokrata, Vesalia či Galéna. Teprve v roce 1768 je však hydrocefalus popsán jako nemoc Robertem Whyttem a bližší náhled na toto onemocnění ozřejmili Magendie a Luschka, kteří popsali jak kompletní anatomii likvorových cest, tak i tvorbu a tok mozkomíšního moku s jeho následným vstřebáváním.

13.07.2018
Chirurgické obory

Společnost B. Braun představila unikátní projekt, který zefektivňuje průběh léčby pacienta s kolorektální diagnostikou bezprostředně čekajícího na operační výkon.

18.06.2018
Chirurgické obory

Hemoroidy, rektokéla, prolaps a karcinomy rekta byly ústředním tématem mezioborového setkání proktologů, urologů a gynekologů 10.−11. května v Dříteči pod Kunětickou horou. Živě přenášených operací ze sálů Pardubické nemocnice se účastnili přední čeští i zahraniční operatéři.

18.06.2018
Chirurgické obory