Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

23. Únor 2015

Novinky v konvexních systémech stomických pomůcek

K ošetření stomie lze použít různé typy pomůcek, a to vždy v závislosti na aktuální podobě stomie. Na trhu jsou dostupné ploché a konvexní typy stomických pomůcek.

K ošetření stomie lze použít různé typy pomůcek, a to vždy v závislosti na aktuální podobě stomie. Na trhu jsou dostupné ploché a konvexní typy stomických pomůcek (lat. convexus – vypouklý, vyklenutý směrem ven). Ploché pomůcky leží na plocho na kůži kolem stomie, konvexní mají zakřivenou podložku tvarem připomínající dno misky. Tento typ pomůcky je vhodný pro použití u retrahované (vtažené) stomie pravidelného tvaru nebo s lehkou odchylkou v souměrnosti. Profilovaný tvar konvexní podložky se správně zvoleným otvorem, který odpovídá ústí stomie, zajistí dobrou přilnavost pomůcky i bezpečný odchod stolice či moči.

Kdy a proč použít konvexní pomůcku?

Kdy?
 U stomií, které jsou ve stejné úrovni jako okolní kůže nebo jsou zanořené pod povrchem.
 Pokud se v okolí stomie vyskytují jizvy, záhyby nebo jiné nerovnosti.
 Pokud má pacient velmi měkké a oslabené břišní svalstvo v okolí stomie.

Proč?
 Pomůcka zabraňuje podtékání moči nebo stolice.
 Předchází se podráždění pokožky způsobené únikem stolice nebo moči.
 Umožňuje stomikovi delší nošení pomůcky.
 Pomáhá lepší fixaci pomůcky na kůži.
 Umožňuje stomikovi cítit se pohodlně a bezpečně.

Co bychom měli ještě vědět o konvexních pomůckách?
 Konvexní systém by měla zvolit zkušená stomasestra a průběžně kontrolovat, zda plní svou funkci.
 Nemějte obavy z toho, že konvexní podložka zanechá otisk na kůži. Je to běžné.
 Některé konvexní pomůcky mohou být méně flexibilní a méně pohodlné než ty ploché.
 Podle vzhledu stomie a břicha můžeme zvolit systém s malým, středním nebo hlubokým zakřivením.
 Konvexní pomůcka není řešením pro všechny problémy s netěsností. Je vždy důležité se nejprve poradit s vaší stomasestrou, která vám doporučí vhodné řešení.

Flexima®, Flexima® Key Convex, Flexima® 3S
Společnost B. Braun Medical přichází na tuzemský trh s novinkami v konvexních systémech.
U jednodílného systému Flexima® je k dispozici uzavřený i výpustný sáček s konvexní podložkou. Obě varianty jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou.
U dvoudílného systému jsou k dispozici dvě varianty podložek – Flexima® Key Convex ve třech velikostech a Flexima® 3S rovněž ve třech vystřihovacích variantách. I tyto pomůcky plně hradí zdravotní pojišťovna.
Věříme, že nově vyvinuté pomůcky usnadní život všem stomikům, kteří konvexní systém používají.

 

 

 

Mgr. Zuzana Šilhánková
divize OPM - stomie, urologie, inkontinence, drenáže

Čtěte také

„Budeme vám muset udělat stomii neboli umělý vývod na střevě“ – pokud pacient uslyší od lékaře tuto větu, zatají se mu aspoň na chvíli dech. Při založení stomie nastávají v životě jedince velké změny, které je zapotřebí včasně odhalit, umět je pojmenovat a pracovat na nich. Péče o pacienty se stomií je velice specifická a ke každému musí být volen individuální přístup. Nejde pouze o to, zda pacient zvládne péči o vývod, ale jak se postaví k celému svému budoucímu životu. Právě pro zvládnutí „nového“ začátku je vzdělávání pacientů potřebné.

06.06.2019
Stomie

Rok 2018 byl bezesporu tím nejtěžším, jaký Nikola (23), studentka pražské Vysoké školy ekonomické, dosud zažila. Opakující se zdánlivě šťastné konce, namísto kterých přicházely další a další komplikace… Život s chronickým onemocněním není vůbec lehká věc. Tím spíš, když se rozhodne vám do života radikálně zasáhnout. A jak sama Nikola říká, měla jsem „tu čest“ zažít tak trochu jiný život ve dvou.

23.05.2019
Stomie

Stomické komplikace jsou nežádoucí stavy, které zhoršují pacientovu adaptaci na nové podmínky života se stomií, a to jak v časném, tak i v pozdním období. Problematika těchto komplikací zasahuje nejen fyzický stav pacienta, ale i psychosociální oblast jeho života. Velký význam má nejen pro pacienta, ale též pro všechny zúčastněné, včetně rodiny i stomické sestry, předcházení komplikacím.

16.04.2019
Stomie