Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

6. Srpen 2018

Malý František se léčí s akutní leukémií. Splníme mu jeho sen?

Osmiletý František i jeho maminka ještě donedávna vedli docela obyčejný rodinný život. Když ale loni v září František nastoupil do první třídy, začala se u něj stále častěji projevovat nekontrolovatelná únava. V momentě, kdy Františkově mamince volali ze školy, že si musí syna vyzvednout, protože mu není dobře, se jim oběma změnil celý život.

Diagnóza: akutní leukémie

Pediatrička vyslovila podezření, že by mohlo jít o poruchu krvetvorby. Už po cestě domů František téměř zkolaboval a nakonec ho musel vrtulník záchranné služby přepravit do pražské Fakultní nemocnice v Motole. Následná vyšetření bohužel potvrdila diagnózu akutní leukémie.

Od loňského listopadu tak František i s maminkou neustále pendluje mezi nemocnicí a domovem. Náročná léčba je pro Františkovo dětské tělo velkou zátěží a způsobuje mu řadu dalších potíží, jako jsou bolesti břicha, nevolnosti nebo otoky.

 

Bez práce a s nejnižším stupněm přiznaného příspěvku

Vzhledem k Františkově časté hospitalizaci musela jeho maminka Jaroslava Pávková odejít z práce a posledních několik měsíců se naplno věnuje Františkovi. Ačkoli jim oběma od začátku finančně pomáhá nadace Dobrý anděl, žijí prakticky z ruky do úst. Paní Pávková si sice vyřídila příspěvek na péči, ale posudkový lékař jí přiznal pouze nejnižší stupeň. Jejich rodinná situace tak zůstává komplikovaná. Františkův otec se navíc se synem nestýká, neprojevuje o něj žádný zájem ani v době nemoci a přispívá pouze minimálním výživným.

 

Vysportuje se pro Františka nové kolo a dovolená?

Díky projektu Plníme sen pohybem zaměstnanci Skupiny B. Braun sportují, aby každý kilometr a každou spálenou kalorii proměnili v peníze na dovolenou pro malého Františka a jeho maminku, která věří, že se jim začne blýskat na lepší časy: „Průběžné výsledky Frantíkovi vyšly dobře, tak doufám, že léčbu úspěšně zvládneme,“ říká Jaroslava Pávková a dodává: „Oba se těšíme, že až se Frantík vyléčí, vyrazíme si spolu na vysněnou dovolenou.“ Aktuální odhad ukončení Františkovy léčby je březen 2019, takže oba ještě čeká pár perných měsíců.

A aby František nabral síly co nejdřív, promění se sportovní výkony i v bonus v podobě kola, které měl slíbené od maminky. Pro paní Pávkovou je momentálně koupě kola z finančních důvodů nemožná a František má stejně v průběhu léčby sportovní aktivity zakázané. „Přál bych si zelené,“ zasvítily Františkovy oči, když jsme se ho ptali, jaké by jeho vysněné kolo mělo být. „Těšíme se, že splníme další dětský sen,“ říkají zaměstnanci Skupiny B. Braun. 

redakce Braunovin

Čtěte také

Již 22. ročník Světového žebříčkového turnaje a Evropského poháru v paralympijské lukostřelbě v Novém Městě nad Metují uzavřel své brány. Sešlo se zde okolo 300 lukostřelců z celého světa, aby zde porovnali síly před následujícím Mistrovství Evropy, které se koná v polovině srpna v domácí Plzni. Evropského poháru se zúčastnil český závodník David Drahonínský, který obhajoval zlatou medaili z minulého roku. Nezaváhal a obsadil opět nejvyšší příčky.

10.07.2018
B. Braun pro život

Tereze Bártové je 26 let a celý život aktivně sportovala. Hrála fotbal, běhala, lyžovala, nejvíc se však věnovala cyklistice. Když se před půl rokem připravovala na státnice, udělalo se jí zničehonic zle. 

15.02.2018
B. Braun pro život

Téměř 11 tisíc zdolaných kilometrů a přes 83 tisíc spálených kilokalorií proměnili svými sportovními aktivitami v projektu Plníme sen pohybem v notebook a ve výplatu pro středoškolského studenta Pavla Jůzu zaměstnanci společnosti B. Braun.

05.09.2017
B. Braun pro život