Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

23. Květen 2017

Kilometry, které pomohly ve škole i doma

Pavel Jůza z Centra Klokánek

Projekt Plníme sen pohybem slaví nový úspěch. Už potřetí. Tentokrát ve spolupráci s Centrem Klokánek. 

​Klokánek je projekt Fondu ohrožených dětí, který nabízí na přechodnou dobu náhradní rodinnou péči namísto ústavní výchovy. Cílem je vrátit děti zpět do jejich vlastní rodiny, případně nalézt nejlepší možnou variantu trvalé náhradní péče (osvojení, pěstounská péče, svěření do výchovy třetí osobě). 

S příchodem jara jsme odstartovali další projekt v rámci akce Plníme sen pohybem. Tentokrát zaměstnanci Skupiny B. Braun sportují pro 18letého Pavla Jůzu, který toho má za svůj krátký život za sebou tolik, co si většina z nás nedokáže představit ani v tom nejošklivějším snu. S matkou se stěhovali z místa na místo, náhradní tatínkové si u nich podávali dveře, tvrdý alkohol tekl proudem. Pavel zakusil prakticky všechno, od naprostého nezájmu až po fyzické a psychické týrání. Nakonec loni na podzim skončil na ulici a po zásahu policie a následně sociální pracovnice se dostal do Klokánku v Láskově ulici v Praze na Chodově.

V únoru Pavel dosáhl plnoletosti a teď ho čeká nelehké vykročení do samostatného života. Klokánek mu po dohodě s městskou částí umožnil za sociální nájemné zůstat v jednom z uvolněných bytů v objektu v Láskově.  I přes toto vstřícné gesto ale Pavel musí sehnat peníze na živobytí, což v jeho situaci není zrovna jednoduché. Je teprve ve druhém ročníku střední školy a zatím nemá žádnou praxi.

Pavel studuje uměleckou školu se zaměřením na grafický design.  Ve škole ale musí trávit mnohem víc času než většina jeho spolužáků, protože nemá vlastní vybavení a ke zpracování veškerých domácích úloh využívá školní prostory a především počítače.

A jak konkrétně tedy Pavlovi pomůžeme? Jako v minulých dvou výzvách zaměstnanci Skupiny B. Braun jezdí na kole, chodí, kondičně běhají, jezdí na kolečkových bruslích, plavou nebo se realizují v indoorových aktivitách. Spálené kalorie a nasbírané kilometry se pak promění na peníze, za které Pavlovi pořídíme počítač s grafickým softwarem, aby mohl úkoly dělat doma a třeba i o víkendech. Také jsme Pavlovi umožnili získat praxi a vydělat si nějaké vlastní peníze. Od dubna vypomáhá jako brigádník v oddělení marketingu a v pražské kanceláři se s ním budeme potkávat až do konce letních prázdnin.

Pavlův příběh je v pořadí už třetí, který zaměstnanci Skupiny B. Braun společnými silami podpořili. Zároveň jsme navázali na prosincovou aktivitu s Centrem Klokánek, kdy jsme všem dětem z Klokánku v Láskově ulici na základě jejich dopisů Ježíškovi pořídili vánoční dárky. 

redakce Braunovin

Čtěte také

V březnu 1993 začínala česká pobočka B. Braun své působení v bývalém bytě přebudovaném na kancelář v pražských Holešovicích. Dnes, po 25 letech, je s více než 800 zaměstnanci a obratem 3,4 mld. Kč silnou a stabilní skupinou na českém i slovenském trhu. O cestě k úspěchu i o výhledech do budoucna jsme si povídali s Petrem Macounem, jednatelem společností B. Braun Medical a B. Braun Avitum v České a Slovenské republice.

16.07.2018
Lidé a společnost

Národní pracovní skupina pro hygienu rukou je složená ze zástupců odborných společností, odborových organizací a předních českých odborníků v oblasti epidemiologie a hygieny.

03.07.2018
Lidé a společnost

Nedostatečná výživa pacientů snižuje šanci na jejich uzdravení a prodražuje léčbu.

08.06.2017
Lidé a společnost