Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

30. Duben 2013

FULL HD kamery v endoskopii

V roce 2008 divize Aesculap uvedla na český a slovenský trh Full HD kameru 1920x1080 pixelů s progresivním skenem (1080 pixelů). Technologii v kvalitě, která je dnes již považována za standard. Aesculap ale přichází s další inovací.

 

V roce 2012 uvedením systému 3D EinsteinVision dochází k revoluci v laparoskopickém zobrazení. Jako první na trhu přinesl Aesculap na operační sály trojrozměrný obraz ve Full HD rozlišení 1920x1080 s progresivním skenem.

Ve spojení s 32” Full HD 3D monitorem tak poskytujeme lékařům nejvěrnější a nejkvalitnější obraz na trhu.

 

Nová technologie, ještě lepší zobrazení

Je rok 2013 a společnost B. Braun přichází na trh s novou řadou endoskopických kamer Aesculap s technologií CMOS (Complementary Metal-Oxide Semiconductor). Na rozdíl od výše zmíněných milníků se jedná spíše o evoluci než o revoluci. Jaké parametry a vylepšení tedy nová kamera přináší?

 

Full HD 1 080 pixelů

K dispozici je nejvyšší standard - plné nativní rozlišení 1920x1080 pixelů, s progresivním scanem (1080 pixelů), kdy při frekvenci 60 Hz svítí vždy celá obrazovka (druhé známé označení 1 080 i znamená interlace - prokládaný obraz - tzn. že střídavě svítí vždy polovina obrazovky; oko to na první pohled nepostřehne, ale u obrazovek s označením 1 080 p je obraz plynulejší a přesnější, zrak je méně unavený).

Většina současných Full HD kamer přepočítává nativní rozlišení speciálními algoritmy na Full HD úroveň. To je možné pouze na úkor kvality obrazu. S kamerou CMOS Full HD Aesculap je to však jinak. Nabízí nativní Full HD rozlišení s 1920x1080 pixelů od prvotního snímání obrazového vjemu.

V kombinaci s novým 26” Full HD monitorem je její předností super ostrý, světlý obraz v prémiové Full HD kvalitě bez rušivých šumů. 

 

CMOS technologie

Snímač (snímací čip) zaznamenává požadovaný obraz a tvoří nejdůležitější prvek kamery. Je umístěn za objektivem v kamerové hlavě. Představit si ho můžeme jako destičku s miliony snímacích bodů (pixelů), které zaznamenávají intenzitu světla, barvu a další obrazové informace. Ty pak zasílá k procesoru pro další zpracování.

Podle technologie výroby se snímače dělí na typ CCD a CMOS. Hlavní rozdíl mezi oběma typy je ve zpracování signálu po dopadu světla na světlocitlivý bod čipu. Jak je již patrné, jedná se o odlišné technologie zpracování obrazového vjemu.

Snímače CCD (charge-coupled device) používají pro přenos akumulovaného elektrického náboje z jednotlivých pixelů příslušným přenosovým kanálům systém postupného předávání. Jeden po druhém jsou náboje pixelů předávány do zesilovače na okraji snímače. Teprve poté, co je každý jednotlivý pixel načten, může být signál zesílen a předán do obrazového procesoru kamery. Zjednodušeně řečeno - CCD čip umí přenášet informace z bodů po celých řádcích. Tato operace je náročná na čas i na spotřebu elektrické energie. Vysoká spotřeba energie snižuje životnost a je také zdrojem nežádoucího tepla, které snižuje komfort a přispívá ke zvýšení šumu, a tedy snížení kvality obrazu.

U snímačů CMOS, jejichž výroba je konstrukčně náročnější, je konverze signálu prováděna jednotlivými zesilovači na každém pixelu (někdy se označuje zkratkou APS = Active-Pixel Sensor). Nadbytečné operace přenosu náboje jsou eliminovány, čímž se značně urychluje celý proces dopravení signálu do obrazového procesoru. Generování šumu je významně sníženo a zrovna tak i spotřeba energie.

Jednoduchá obsluha

Endoobjektiv kamery disponuje přibližovacím (zoom) a zaostřovacím prstencem. Na hlavě kamery je navíc umístěn také dvojnásobný optický zoom a klasický 2,5násobný digitální zoom. Při změně ohniskové vzdálenosti nemusí být obraz díky tzv. parafokálnímu zoomu znovu zaostřován, tudíž při zvětšování zůstává neustále ostrý. Na kamerové hlavě se dále nacházejí čtyři nová kontrolní tlačítka, pomocí nichž lze ovládat libovolné funkce kamery.

Kamerová jednotka nabízí pět přednastavených a tři volně programovatelné módy, které umožňují optimální nastavení kamery při specifických podmínkách jednotlivých operačních oborů a specializací.

 

Ergonomie

Kamerový systém disponuje třemi různými kamerovými hlavami, které se vyznačují ergonomickým tvarem, malými rozměry a nízkou hmotností. Díky CMOS technologii nedochází k zahřívání kamerové hlavy, jedné z nevýhod kamer využívajících technologii CCD čipů. Vysokým komfortem bude pro uživatele i možnost ovládat záznamové zařízení a zdroj světla přímo z kamerové hlavy.

Dostupnost pro každého

Ačkoliv je výroba CMOS senzoru konstrukčně náročnější a jeho využití je v endoskopické technice tradičních výrobců unikátní, zákazník se nemusí obávat vyšších ekonomických nároků.

Naopak - divize Aesculap se rozhodla umožnit komfort nativního Full HD rozlišení všem pracovištím v České i Slovenské republice a nový CMOS Full HD kamerový systém uvádí na trh za speciálních podmínek a nabízí ekonomické řešení dostupné skutečně pro všechna pracoviště.

Pokud vás předchozí řádky zaujaly, velmi rádi vám představíme nový kamerový systém na vašem pracovišti.

 

Technologie CMOS = nižší hladina šumu, vyšší rychlost zpracování dat a vyšší kvalita obrazu.

Václav Novotný, DiS.
divize Aesculap - chirurgie

Čtěte také

Hydrocefalus je onemocnění charakterizované patologickým nahromaděním mozkomíšního moku (likvoru) v mozkových komorách. Vzniká v důsledku poruchy v dynamickém systému tvorby, proudění a vstřebávání mozkomíšního moku. Termín hydrocefalus vznikl spojením řeckých slov „hydro“ – voda a „kefalé“ – hlava a první zmínky o něm pocházejí z dob Hippokrata, Vesalia či Galéna. Teprve v roce 1768 je však hydrocefalus popsán jako nemoc Robertem Whyttem a bližší náhled na toto onemocnění ozřejmili Magendie a Luschka, kteří popsali jak kompletní anatomii likvorových cest, tak i tvorbu a tok mozkomíšního moku s jeho následným vstřebáváním.

13.07.2018
Chirurgické obory

Společnost B. Braun představila unikátní projekt, který zefektivňuje průběh léčby pacienta s kolorektální diagnostikou bezprostředně čekajícího na operační výkon.

18.06.2018
Chirurgické obory

Hemoroidy, rektokéla, prolaps a karcinomy rekta byly ústředním tématem mezioborového setkání proktologů, urologů a gynekologů 10.−11. května v Dříteči pod Kunětickou horou. Živě přenášených operací ze sálů Pardubické nemocnice se účastnili přední čeští i zahraniční operatéři.

18.06.2018
Chirurgické obory