Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

30. Září 2015

Dialyzační středisko v Uherském Brodě pomáhá lidem už 10 let

MUDr. Markéta Kratochvilová, vedoucí lékařka dialyzačního střediska Uherský Brod a MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK

Spokojení pacienti, rostoucí počet domácích peritoneálních dialýz a vysoký počet transplantací za 10 let činnosti dialýzy v Uherském Brodě.

Dialyzační středisko a nefrologická ambulance B. Braun Avitum v Uherském Brodě už 10 let pomáhá lidem s onemocněním ledvin. Za celou dobu existence prošly uherskobrodskou dialýzou na stovky pacientů. "Dialýza v Uherském Brodě patří mezi naše nejrychleji se rozvíjející střediska. Důkazem toho je i 8 úspěšně transplantovaných pacientů, které se nám podařilo za poslední čtyři roky k transplantaci připravit," říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK MUDr. Martin Kuncek.

 

Počet ošetřených pacientů každoročně stoupá

Třikrát týdně dojíždí na klasickou hemodialýzu v Uherském Brodě v současnosti 36 pacientů. Někteří dojíždějí na vlastní žádost i ze vzdálených koutů regionu. Za celou dobu existence tak lékaři a sestry provedli takřka 30.000 dialýz a jejich počet každoročně stoupá. V nefrologické ambulanci se v roce 2005 začínalo na 40 ošetřených pacientech ročně a jen od ledna do srpna  tohoto roku jich bylo již 342. "Velký důraz u nás klademe také na peritoneální dialýzu. Tento druh dialýzy si lidé provádějí sami doma pravidelným napouštěním dialyzačního roztoku katetrem do břišní dutiny. K nám pak dojíždějí pouze jednou za 6 týdnů na kontrolu. Takových pacientů s velmi dobrými léčebnými výsledky evidujeme v Uherském Brodě letos osm. Břišní dialýza má celosvětově v péči o dialyzované své nezastupitelné místo a my se jí úspěšně snažíme aplikovat i u nás na Uherskobrodsku," vysvětluje vedoucí lékařka dialýzy MUDr. Markéta Kratochvilová. Uherskobrodská dialýza je vybavena nejmodernější v současnosti dostupnou technologií včetně on-line hemodiafiltrace, vylepšenou technologií úpravy vody, má zavedený systém monitoringu kvality a  speciální moduly na dialyzačních monitorech, které sledují optimální průběh léčby a kvalitu funkce cévního přístupu. Jako blahopřání k desetiletému výročí a ocenění práce zdravotníků přinesl dokonce jeden z pacientů dort ve tvaru ledviny.

 

Osm transplantací během čtyř let

Transplantační program, který je nedílnou součástí služeb poskytovaných v nefrologické ambulanci, má výborné výsledky již několik let. "Doposud se nám podařilo připravit a předat k transplantaci 6 pacientů z tzv. waiting listu a tři odeslat k transplantaci v rámci párové výměny u pacientů s inkompatibilitou v krevní skupině, kdy dárcem ledviny byl vždy někdo z příbuzných nebo blízkých," popisuje výsledky předtransplantační péče  Markéta Kratochvilová. Poslední transplantací je letošní kombinovaná transplantace ledviny a aorty realizovaná v pražském IKEMu. V současnosti jsou na transplantačním waiting listu zařazeni 4 pacienti z peritoneální dialýzy a 5 pacientů s klasické hemodialýzy. "Moje transplantace proběhla kvůli neshodě v krevní skupině v programu párových výměn. To znamená moje maminka dala ledvinu někomu jinému a ten někdo jiný dal ledvinu mně. Přístup lékařů dialyzačního střediska v Uherském Brodě byl úžasný. Nejenže příprava proběhla naprosto hladce, ale navíc jsem nebyl ani chvíli dialyzován. V okamžiku, kdy mi selhaly ledviny, přišla transplantace. Je to již 10 měsíců a cítím se výborně," říká transplantovaný pacient Roman Janča.

 

Spolupráce mezi dialýzou a nemocnicí zajišťuje komplexní léčbu pacientů

Dialyzační středisko velmi úzce spolupracuje s Městskou nemocnicí s poliklinikou v Uherském Brodě, ve které také sídlí. Pokud kdokoliv z praktiků nebo lékařů z odborných ambulancí má u svého pacienta podezření na onemocnění ledvin, takřka automaticky ho objednává do nefrologické ambulance. Každoročně pořádá uherskobrodská dialýza lékařský seminář  zaměřený právě na nefrologii. "Spolupráci rozhodně vítáme. Každý lékař nemůže být specialistou ve všech oblastech. I proto jsme rádi, že v případě potřeby můžeme svěřit naše pacienty do rukou nefrologických odborníků," říká jednatel nemocnice Ing. Ferdinand Kubánik. Sedmnácti tisícový Uherský Brod jako přirozené centrum regionu má zdravotní spádovost přes 52.000 lidí.  Blízká dostupnost špičkové nefrologické péče je proto velmi důležitá. "Náš region je poměrně členitý a dojezdové vzdálenosti nejsou nejmenší. Proto je velmi důležité, že péči o ledviny mají lidé nejen z Uherského Brodu přímo ve městě. Dialyzační středisko patří mezi naše zdravotnické priority," říká  starosta Uherského Brodu Ing. Patrik Kunčar.

 

V rámci desetiletého výročí fungování dialyzačního střediska v Uherském Brodě se ve středu 30.9.2015 od 15 hodin koná v Luhačovicích 4. partnerský den České nefrologické společnosti. "Tématem konference je komplexní péče o nefrologického pacienta v regionálním dialyzačním středisku. Věnovat se budeme renální biopsii, peritoneální dialýze i transplantacím a mezi odborníky vystoupí přední čeští nefrologové  v čele s prof. MUDr. Vladimírem Tesařem, přednostou Kliniky nefrologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze," popisuje obsah odborné konference ředitel B. Braun Avitum CZ/SK MUDr. Martin Kuncek.

 

redakce Braunovin

Čtěte také

„Hoří, hoří, hoří!“ volala zdravotní sestra v dialyzačním středisku B. Braun Avitum, kde v úterý 28. května dvacet figurantů napojených na přístrojích netrpělivě očekávalo příjezd pražských hasičů a záchranky. „Poprvé v historii proběhla evakuace pacientů dialyzačního střediska tzv. metodou EVAZZ, kdy se pacienti rozdělili barevnými páskami do čtyř skupin ohrožení. Cvičení jsme zvládli úspěšně. Nikdo nebyl fiktivně zraněn ani nepřišel o život. Přitom stres byl velmi reálný,“ řekl po cvičení šéf sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.  

30.05.2019
Skupina B. Braun

Česká a Slovenská republika se od 1. dubna 2019 zařadila do rodiny uživatelů nového koncernového B. Braun Online Shopu. Je to již třetí verze tohoto moderního nástroje, který umožňuje zákazníkům zasílat svoje objednávky online v kteroukoliv dobu, sedm dní v týdnu.

29.04.2019
Skupina B. Braun

Synergia dvoch svetových špičiek v oblasti špecializovanej ultrazvukovej asistencie spôsobila v roku 2017 vznik unikátnej technológie v podobe inovovaného modelu špecializovaného ultrazvuku určeného pre anestéziológov. Spoločnosti B. Braun a Philips spolu predstavujú viac ako 300 rokov pôsobenia a skúseností v zdravotníctve. Anestézia a intenzívna medicína sú spoločné oblasti pôsobenia, takže práve sem je orientovaná spoločná aktivita.

14.11.2018
Regionální anestézie