Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

29. Listopad 2012

Dialyzační středisko v Nuslích už 10 let zachraňuje životy

Jedním z úspěšně vyléčených pacientů je také známý sportovec Petr Mikolanda, který má za sebou úspěšnou příbuzenskou transplantaci ledviny.

 

Lékaři a zdravotní sestry ošetřují v pražských Nuslích již 10 let pacienty s nemocnými ledvinami a snaží se jim nad rámec léčby poskytovat maximální servis s ohledem na jejich individuální potřeby a psychické rozpoložení.

Od roku 2002 dialyzačním střediskem B. Braun Avitum v Nuslích prošlo léčbou přes dvě stovky pacientů. „Důležitější údaj však je, že více než 20% našich pacientů se nám podařilo připravit a následně předat k úspěšné transplantaci ledviny, zdůrazňuje Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.  Na všech dialyzačních střediscích B. Braun Avitum  jsou pouze nejmodernější zdravotnické technologie. „Velmi úspěšným krokem bylo zavedení a rozšíření on-line hemodiafiltrace, vylepšení technologie úpravy vody a zavedení systému monitoringu kvality. Novinkou jsou i moduly na dialyzačních monitorech, které sledují optimální průběh léčby a kvalitu funkce cévního přístupu,“ dodává Martin Kuncek.

Vedení nuselské polikliniky, v jejíchž prostorách se dialyzační středisko nachází, si partnerství pochvaluje:  „B. Braun Avitum je zařízení na špičkové úrovni a jsme velmi pyšní, že máme možnost s ním již tolik let spolupracovat,“ říká Jaroslav Řehák, ředitel Nuselské polikliniky.

 

Pacienti tráví na dialýze až 18 hodin týdně

Aktuálně do dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Nuslích dochází bezmála 100 pacientů. „Málokdo si dokáže představit, jak náročná léčba je. A to nejen psychicky, ale i časově. Hemodialyzovaní pacienti k nám dochází na ošetření jednou za 2-3 dny a stráví tu  v průměru 15 až 18 hodin týdně. Během nich mohou sledovat televizi, poslouchat rozhlas, číst si nebo pracovat na notebooku. Víc aktivit bohužel procedura neumožňuje,“ říká k léčbě Světlana Vaňková, vedoucí lékařka dialyzačního střediska B. Braun Avitum Nusle.

S polohou střediska je spokojená i městská část Praha 4. „Dialyzační středisko v Nuslích je charakteristické svou klidnou a příjemnou atmosférou, která ve velkých zdravotnických zařízeních bohužel není. Díky individuálnímu přístupu zdravotnického personálu již středisko pomohlo celé řadě pacientů vrátit se zpátky do života a já jsem rád, že Praha 4 ve svém obvodu právě takové zařízení má,“ uvádí na adresu střediska Pavel Horálek, starosta městské části Praha 4. 

 

Mezi pacienty střediska patří i slavné osobnosti

Léčil se zde například fotbalista Petr Mikolanda, na něhož personál vzpomíná jako na velmi ukázněného pacienta, který se nikdy nenechal zlomit a sršel životním optimismem. „Kvůli přechozené chřipce a dalším zdravotním komplikacím mi začaly selhávat ledviny. V nemocnici jsem strávil sedm měsíců a během nich prodělal dvě mozkové mrtvice a operaci srdce. Na dialýzu jsem následně musel docházet několik let třikrát týdně. Během té doby se s personálem spřátelíte natolik, že zdravotníky berete jako součást rodiny. Protože je to hlavně rodina, která vás neustále podporuje a pomáhá vám,“ říká Petr Mikolanda, který se nakonec díky unikátní operaci, při níž mu byla transplantována ledvina jeho matky, mohl znovu vrátit k fotbalu. „Jednalo se o první zákrok tohoto typu v České republice. V IKEMu použili k transplantaci ledvinu od dárce - maminky Petra - s jinou krevní skupinou, než jakou má pacient,“ dodává lékařka nuselského dialyzačního střediska Světlana Vaňková.

redakce Braunovin

Čtěte také

Výsledky multicentrických studií poukázaly na fakt, že kvalita vody pro dialýzu představuje zásadní riziko vzhledem k prokázanému vztahu mezi kontaminací vody a morbiditou. Společnost Lauer, která je součástí skupiny B. Braun, vyvinula nový systém úpravy vody označovaný jako Aquabase.

10.10.2016
Dialyzační technika

Jaká jsou specifika dialyzovaného pacienta? Jak rozpoznat nefrologické onemocnění? Tyto a další otázky zodpoví praktickým lékařům seminář Aesculap Akademie u příležitosti dne otevřených dveří na dialyzačním středisku B. Braun Avitum v Olomouci.

07.04.2016
Aesculap Akademie

K čemu může dojít, pokud nekontrolujeme dialyzační dávku při každém dialyzačním ošetření?

22.09.2015
Chronická dialýza