Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

11. Březen 2014

Chronické selhání ledvin se může týkat i vás

Dialyzační střediska Slavkov u Brna a Ivančice i letos podporují Světový den ledvin.

 

Víte, že selhání ledvin si ročně vyžádá téměř 3 miliony lidských životů? Tento nenápadný orgán totiž dokáže pořádně potrápit. Až 90 % všech dialyzovaných pacientů navíc tvoří lidé s chronickým selháváním ledvin. Nechcete patřit mezi smutné statistiky? Nezapomínejte na prevenci
a pečujte o své ledviny, doporučují lékaři. Nepodceňujte prevenci a nechte si ledviny vyšetřit.
Obyvatele Jihomoravského kraje se zájmem o prevenci přivítají dialyzační střediska B. Braun Avitum Slavkov u Brna a Ivančice.

Preventivní vyšetření bez objednání. To je Světový den ledvin.

Chcete se ujistit, že jsou vaše ledviny opravdu v pořádku? Využijte nabídku již devátého Světového dne ledvin a navštivte 13. března jakékoli dialyzační středisko či nefrologickou ambulanci B. Braun Avitum. Preventivní vyšetření je rychlé, bezbolestné. Provádí se na základě odběru malého množství krve z prstu a malého množství čerstvé moči. Více informací o vyšetření se dozvíte na stránkách www.svetovydenledvin.cz , kde je k dispozici i informativní video.

Ivan Charvát, starosta Slavkova u Brna, na preventivním vyšetřeníIvan Charvát, starosta Slavkova u Brna, na preventivním vyšetření

Jen v roce 2011 navštívilo v průběhu Světového dne ledvin dialyzační a nefrologické ambulance B. Braun Avitum v ČR 1 684 lidí, z nichž 339 bylo odesláno na další vyšetření. V loňském roce se zájem zdvojnásobil. Na vyšetření se dostavilo 3 251 lidí a 620 z nich bylo zachyceno pro další vyšetření. Ačkoli se u některých jednalo pouze o banální problémy, které vyžadovaly jen krátké léčení, nemalé procento z nich mělo natolik závažné obtíže, že bylo nutné okamžité a důsledné zahájení léčby. V Jihomoravském kraji loni přišlo do dialyzačních středisek Slavkov u Brna a Ivančice celkem 499 lidí, nález mělo zhruba 10% lidí, což je pod celorepublikovým průměrem. 

„Lidé prevenci bohužel velmi často podceňují. Ledviny totiž nebolí a v tom je právě ten problém - tomu, co nebolí, pacienti většinou nevěnují pozornost. Často se setkáváme také s tím, že i když se při běžné kontrole zachytí nějaké nesrovnalosti s ledvinami, lidé již na doporučené podrobnější nefrologické vyšetření nepřijdou. Své počínající problémy zkrátka neřeší, protože žádné potíže nepociťují. Zpátky k lékaři se vrací až tehdy, když jejich ledviny již skutečně onemocní a sníží se jejich funkce. Je mnoho pacientů, kteří by na dialýzu nikdy docházet nemuseli, kdyby se o své ledviny zajímali dříve a podstoupili léčbu,“ říká MUDr. Aleš Hrubý, vedoucí lékař  Dialyzačního střediska B. Braun Avitum Slavkov u Brna. 

 

Rizikové faktory onemocnění ve stáří

Dlouhodobé onemocnění s postupnou ztrátou funkce kromě dalších onemocnění mnohdy souvisí také s věkem pacientů. Společně se stárnutím organismu totiž klesá i činnost ledvin a snižování jejich funkce je tak přirozený stav. U starších lidí však přibývá i dalších onemocnění, které z dlouhodobého hlediska znamenají pro ledviny další komplikace. Lidé s chronickým selháváním navíc tvoří až devadesát procent všech dialyzovaných pacientů.

Eva Višková, sestra dialyzačního střediska, vysvětluje průběh dialýzyEva Višková vysvětluje průběh dialýzyPéče o dialyzované seniory proto vyžaduje individuální přístup a vždy je třeba soustředit svou pozornost na primární spouštěč obtíží.Věk však v otázce dialýzy ani transplantace roli nehraje. Letos byl například úspěšně transplantován senior, který oslavil 79. narozeniny. Na dialýzu nám také často docházejí i pacienti starší 90 let. Dnešní medicína opravdu dokáže nejen prodloužit život, ale pomoci lidem, aby mohli být do poslední chvíle aktivní a život si užívat,“ říká Eva Višková, sestra Dialyzačního střediska B. Braun Avitum Slavkov u Brna.  

Ve všech zemích Evropské unie dochází k výraznému stárnutí obyvatelstva a v důsledku toho také ke snížení počtu pracujících osob. „Zlepšení zdraví povede k delšímu setrvání v práci a k ekonomické udržitelnosti a naopak: pokud bude stárnutí obyvatelstva provázet špatný zdravotní stav, povede to k výrazné finanční zátěži veřejných rozpočtů. Proto jsou preventivní programy a důsledná péče o seniory v zájmu nás všech,“ říká Božena Jurašková, místopředsedkyně výboru České gerontologické a geriatrické společnosti. „Nejvyznamnějšími rizikovými faktory pro zdraví seniorů jsou tabák, alkohol, nedostatečná nebo nadměrná výživa, vysoký krevní tlak a poruchy metabolismu tuků. Patří sem i nadměrné užívání léků, kdy se hromadí faktory vedoucí k jejich nežádoucím účinkům, které mohou vést k závažnému poškození ledvin," dodává Jurašková.

Mnoho pacientů nemuselo na dialýze nikdy skončit, kdyby se o své ledviny zajímali dříve

Správná funkce ledvin je pro zdraví člověka nepostradatelná. Nejlepší prevencí jsou proto pravidelné preventivní prohlídky, které všechny případné začínající obtíže bezpečně odhalí. A jak ukazují také výsledky výzkumu společnosti B. Braun, který proběhl v průběhu loňského Světového dne ledvin, Češi na prevenci v porovnání se svými východními sousedy dají. V posledních pěti letech totiž preventivní kontrolu podstoupilo 88 % Čechů, zatímco na Slovenku vyšetření to bylo pouze 75 % dotázaných.

Ačkoli zodpovědný přístup ke klasické prevenci v České republice stále stoupá, na ledviny se bohužel často zapomíná. Přitom právě ony patří mezi nejdůležitější orgány v těle, jelikož čistí tělo od odpadních látek, regulují množství vody v organismu a zároveň také produkují důležité hormony, které ovlivňují metabolismus kostí a oběhovou soustavu. 

Tělem pacienta proteče až 150 litrů vody

Pacienti s chronickým selháváním se potýkají s minimální či dokonce nulovou funkci ledvin, a jsou proto závislí na dialýze, která činnost ledvin nahradí. Během dialýzy se tělo pacienta dostává do kontaktu s obrovským množstvím vody. Na jedno ošetření se spotřebuje zhruba 120-150 litrů speciální tzv. ultračisté vody, která je díky speciální úpravně vody očištěna od všech nečistot,   chloru, iontů, minerálů a mikroorganismů, které se běžně v přírodní vodě vyskytují.

„I v běžném životě velmi záleží na kvalitě vody. V otázce dialýzy však důraz na její čistotu platí dvojnásob. Během ošetření se spotřebuje obrovské množství vody a její kvalita významně ovlivňuje i kvalitu hemodialýzy. Využíváme proto pouze ultračistou vodu, která splňuje všechny zákonné kvalitativní limity
a velmi přísná a obšírná doporučení. Díky ultračisté vodě se snižuje systémová zánětlivá odpověď během dialýzy a zlepšuje se i odpověď na léky, které stimulují krvetvorbu, “ vysvětluje MUDr. Aleš Hrubý.  

Tým dialyzačního střediska ve Slavkově u Brna zve na preventivní vyšetření

Dialyzační střediska a nefrologické ambulance B. Braun Avitum v JMK najdete zde:

·         Dialyzační středisko Slavkov u Brna, Lázeňský dům, Zlatá Hora 1466, Slavkov u Brna

·         Dialyzační středisko Ivančice, Široká 16. Ivančice

 

Podrobnosti na www.svetovydenledvin.cz

 

 

 

redakce Braunovin

Čtěte také

Světový den ledvin 2018 upozorňoval na typicky ženská rizika ledvinového onemocnění. Specifikem závislým na pohlaví jsou především záněty močového měchýře, tzv. cystitidy, kterými ženy trpí mnohem častěji než muži. Mottem „CHLAPI, CHRAŇTE SVOJE ŽENY!“ jsme vyzvali všechny muže, aby nepodceňovali zdraví ledvin svých žen a vzali je na preventivní vyšetření.

10.05.2018
Nefrologie

Ľudia z Vrakune budú mať od apríla k dispozícii pod jednou strechou nové dialyzačné stredisko a niekoľko odborných ambulancií. Spoločnosti B. Braun Avitum sa v Bratislave podarilo vybudovať druhú dialýzu, o ktorú sa dlhodobo usilovala. 

19.04.2018
Skupina B. Braun

Preventivní vyšetření v síti Dialyzačních středisek a nefrologických ambulancí B. Braun Avitum na Světový den ledvin 8. 3. 2018 zachytila o 11 % více lidí s podezřením na onemocnění ledvin.  Zatímco loni bylo z celkového počtu ambulantně vyšetřených posláno 18 % pacientů na další vyšetření, letos to již bylo 29 %. 

11.04.2018
Aktuality z B. Braun