Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

16. Duben 2019

Certifikovaný kurz s urologickou tématikou

Certifikovaných kurzů zaměřených na močovou derivaci je v České republice hned několik. Ten, který otevřela v letošním roce Aesculap Akademie, je přeci jen v mnohém výjimečný. Absolvovat ho můžete v Olomouci a v Praze. Vysoká odborná úroveň je na prvním místě. Lektorský sbor tvoří špičkoví odborníci z oboru urologie. Teorie je obsáhlá, ale koho by bavilo jen tři dny sedět a poslouchat přednášky?  Aesculap Akademie si zakládá na pestrosti praktické části svých kurzů. Ze zpětné vazby vyplývá, že praxe naše kurzisty baví nejvíc a hodnotí ji jako nejpřínosnější.

K jakým činnostem získá sestra zvláštní odbornou způsobilost?

Cílem kurzu bylo sestry naučit katetrizovat močový měchýř muže, techniky čisté intermitentní katetrizace u mužů i u žen, péči o permanentní derivační vstupy močových cest, jako jsou urostomie, nefrostomie či správné péči o permanentní močové katétry formou proplachů. Významný prostor má i edukace. V této části s námi začala spolupracovat úspěšná paralympionička paní Eva Kacanů, která je zároveň bývalou zdravotní sestrou.. „Její erudice v problematice je velkým pozitivem, protože ví, jak náročné je povolání zdravotníka. Zároveň dokáže sestrám předat důležité tipy a triky z pohledu pacienta, které se nikde vyčíst nedají,“ shrnuje účast Evy Kacanů na kurzu odborná garantka Aesculap Akademie Petra Bártová. 

Role plays

Velký ohlas sklidily i takzvané „role plays“. Jak se říká, těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Zábavnou formou se tak účastníci kurzu učili, jak například staršímu pacientovi vysvětlit, kde získá své pomůcky, jak správně vést pacientku při první autokatetrizaci, co poradit pacientovi s permanentním močovým katétrem, který trpí opakovanými infekcemi močových cest, a mnoho dalšího. „Sestřičky z různých oddělení nemocnice, z domovů pro seniory, z domácí péče, z urologické ambulance – tak pestré bylo oborové zaměření zdravotních sester na prvním běhu kurzu. Potvrzuje to jediné – kvalifikovanost sester je žádoucí napříč obory,“ dodává Petra Bártová. Pacient nemusí čekat na lékaře, nemusí být převážen na specializované pracoviště. Přibývá mužů, pro které je vhodná metoda čisté intermitentní katetrizace a kteří jsou schopni autokatetrizace. Budoucnost sester se zvláštní odbornou způsobilostí, které budou odbornicemi v oboru urologie, je neoddiskutovatelná. Takto proškolené sestry budou doslova klenotem pro každé pracoviště. 

redakce Braunovin

Čtěte také

Rozhovor s profesorom Ladislavom Valanským, popredným slovenským urológom.

30.11.2017
Chirurgické obory

S prof. Markem Babkujem o robotických operacích, 3D zobrazení a o tom, že se v léčbě nádorů močových měchýřů možná blýská na lepší časy.

10.11.2016
Chirurgie

Rozhovor s Doc. MUDr. Milošem Broďákem, Ph.D., který je přednostou Urologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

21.07.2015
Lidé a společnost