Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

28. Červenec 2016

B. Braun Omnia ve Slavkově u Brna se po rekonstrukci opět otvírá pacientům i lidem z okolí

Budova známá pod jménem Lázeňský dům ve Slavkově u Brna se po šestnácti měsících kompletní rekonstrukce opět otevírá pacientům i obyvatelům slavkovského regionu. Nově nosí název B. Braun Omnia.

Pod jednou střechou jsou k dispozici nové dialyzační středisko, odborné ambulance, rehabilitační služby a zejména pak výrazně rozšířený domov pro zdravotně postižené Domov s úsměvem. "Všechno je zbrusu nové a moderní. Stát zůstaly v podstatě jen obvodové zdi. Skupina B. Braun do zkvalitnění a rozšíření péče o pacienty investovala bezmála 100 milionů korun," říká ředitel společnosti B. Braun Avitum CZ/SK MUDr. Martin Kuncek.

 

Při rekonstrukci se prodloužilo levé i pravé křídlo budovy, z půdy vzniklo zcela nové patro, vyměnily se veškeré instalace elektřinou počínaje, přes vodu a například klimatizací konče. Mimo moderního vzhledu dostaly všechny provozy i nové vybavení. Zásadním způsobem se zvětšila kapacita Domova s úsměvem pro zdravotně postižené pacienty. "Dialyzované pacienty čekají větší a komfortnější prostory a několikanásobně stoupla celková kapacita Domova s úsměvem," říká vedoucí lékař dialýzy MUDr. Aleš Hrubý.

 

Vyšší komfort pro dialyzované pacienty z celého regionu

Pro řadu pacientů z regionu je otevření dialýzy klíčovým okamžikem. Výrazně se jim totiž zkrátí dojezdová doba na léčbu, kterou musejí absolvovat většinou 3x týdně. "Na dobu rekonstrukce jsme dialýzu přestěhovali do Nemocnice Vyškov, která nám vyšla vstříc a společně se nám podařilo zajistit plně fungující nefrologickou péči, kterou stále rozvíjíme. Rádi bychom ve vyškovské nemocnici udrželi dialyzační středisko i nefrologickou ambulanci i nadále. Pro řadu pacientů by tento krok znamenal ušetření až poloviny času stráveného v sanitce. A to je opravdu velká pomoc," vysvětluje snahu o zachování obou dialyzačních míst MUDr. Martin Kuncek. Mimo nových přístrojů je rekonstruovaná dialýza ve Slavkově u Brna vybavena i nejmodernější úpravnou ultračisté vody Aquaboss a silnějším záložním zdrojem elektřiny.

 

 

Domov s úsměvem

Domov s úsměvem pro osoby se zdravotním postižením po rekonstrukci zvýšil svou kapacitu z 5 na 32 lůžek. Pět klientů strávilo rok v Uherském Brodě a do nových pokojů ve Slavkově by se měli nastěhovat během srpna. K dispozici jim budou jedno, dvou a několik třílůžkových pokojů vybavených lednicí, TV, sociálním zařízením, polohovací postelí a samozřejmě emergency tlačítkem. Vzít si s sebou mohou klienti ale i svůj nábytek, výzdobu, zkrátka cokoliv, co jim bydlení zútulní a budou se cítit více jako doma. Domov je vzhledem k dialýze v jedné budově určen především pro klienty s onemocněním ledvin. Může jít ale i o lidi trpící cukrovkou, vysokým tlakem, chronickými záněty, vrozenými vadami nebo třeba nádory. "O služby nového Domova s úsměvem je už teď zájem. Lidé se ptají,  a dokonce již začínají chodit první žádosti o umístění," říká vedoucí lékař MUDr. Aleš Hrubý. V novém Domově s úsměvem bude mít pacienty v non-stop provozu na starosti celkem 14 zdravotních sester a pracovnic v sociálních službách. "Popravdě se už nemůžu dočkat. Nejenže se mi zvýší komfort, ale místo 130 to za mnou bude mít rodina jen 15 kilometrů, takže se mnohem častěji uvidíme. Prostě paráda," říká jeden z prvních klentů Domova s úsměvem sedmasedmdesátiletý Zdeněk Jochman, který se břišní dialýzou léčí už 2 roky. 

 

Ambulantní provozy s novým vybavením

Kompletní rekonstrukcí prošel také ambulantní trakt budovy, do které se vrátí rehabilitace s novou saunou, vodoléčba s moderními vířivkami, elektroléčba, fyzioterapie, ultrazvuk, nefrologická
a interní ambulance a ambulance rehabilitačního lékaře. Součástí rekonstrukce je také nová tělocvična, ale i parkoviště a terénní úpravy. "Jsme nesmírně rádi, že se nám podařilo dotáhnout rekonstrukci do konce. Provoz bude postupně nabíhat v průběhu srpna a my si teď nejvíc přejeme, aby se tu pacienti i další návštěvníci cítili dobře," uzavírá ředitel B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.

 

Architektura budovy, autor: Ing. Arch. Petr Valenta, studio D.R.N.H.

Původní objekt je dílem architekta Zdeňka Fráňka a je vzácným příkladem české organické architektury z 90. let minulého století. Výrazným a dominujícím prvkem fasád jsou nepravidelné okenní otvory a průběžné horizontální úzké pásy prosklení pod stropními deskami, které tvoří při pohledu z interiéru zajímavý efekt odhmotnění interiérových prostor. Tento účinek je tak osobitý, že byl záměrně ponechán jako východisko i pro architektonické řešení přestavby. Princip horního přisvětlení je současně využit i v řešení části interiérů, kde umožňuje prosvětlení chodeb a vzájemné prostorové provázání provozně souvisejících místností.

Cílem architektonického řešení přestavby objektu bylo respektovat ojedinělý expresivní ráz domu a nově přistavované části do něj zcela architektonicky integrovat. Architektonickým záměrem přestavby bylo i zjemnění výrazu celého domu zjednodušením původně expresivních konců obou křídel, které pak umožní vyniknout střední organické hmotě, ze které se objemy křídel jakoby odvíjí.

Barevně je objekt utažen do neutrální bílé a šedé se zelenými doplňky, které vychází z barevnosti loga majitele. V interiérech převažují rovněž neutrální barvy tak, aby bytové doplňky jednotlivých bydlících klientů byly barevně v harmonii s tímto neutrálním pozadím. Nositelem barev v interiéru je výhradně podlaha, která definuje jednotlivé provozní celky, a ze které barevně vychází informační systém.

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun

Čtěte také

Národní pracovní skupina pro hygienu rukou je složená ze zástupců odborných společností, odborových organizací a předních českých odborníků v oblasti epidemiologie a hygieny.

03.07.2018
Aktuality z B. Braun

Na konci května se pro obyvatele Galanty či nedaleké Bratislavy otevřelo nové unikátní multifunkční zařízení B. Braun Galenia, které jako první na Slovensku nabízí seniorům s poškozenými ledvinami kromě dialyzační péče nefrologickou ambulanci, domov pro seniory, rehabilitační centrum a Alzheimer centrum. 

07.06.2018
Aktuality z B. Braun

Mezinárodní fotbalový turnaj zaměstnanců skupiny B. Braun pod názvem Eurosoccer patří již řadu let k tradici. Probíhá podobně jako olympiáda každé čtyři roky a letos v květnu po dvaceti letech zavítal opět do Prahy. Hlavní myšlenkou šampionátu je sjednotit zaměstnance z různých zemí s cílem společného tahu na branku. Na fotbalovém hřišti se tak potkali manažeři, obchodní zástupci, sestřičky a lékaři z dialýz, ředitelé, lidé z kanceláří, továren, laboratoří i vzdělávacích center.

23.05.2018
Aktuality z B. Braun