Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

15. Říjen 2012

Až tisíc operací ročně pomocí 3D laparoskopu Einstein Vision®

Minulý týden lékaři v SurGal Clinic provedli první 3D laparoskopickou operaci přístrojem Einstein Vision a zahájili tak novou éru v miniinvazivní operativě. Tato klinika je totiž jediným zdravotnickým zařízením v České republice, které se může chlubit nejmodernějším laparoskopickým přístrojem na světě.

 

„Podobné technologie 3D zobrazování v laparoskopii se v minulosti už testovaly, ale až tento přístroj nám umožňuje reálné a dokonalé prostorové zobrazení v nejvyšší možné HD kvalitě. Pro operatéra je tak operace snazší a bezpečnější,“ popisuje výhody Jiří Vokurka, vedoucí lékař 3D laparoskopického centra  SurGal Clinic. „Při klasické laparoskopii musí lékař více předvídat a samotný výkon je velmi náročný na pozornost. Díky 3D zobrazení vidíme všechny detaily včetně hloubky, jako bychom měli pacienta otevřeného,“ dodává Vokurka. 

Tisková konference po úspěšné operaci

Prostorové vidění a vysoké rozlišení FULL HD monitoru významně napomáhá lékaři rozpoznat, správně uchopit a přesně separovat i velmi jemné tkáně a křehké struktury.

Operatér tak vidí více detailů a především je schopen vnímat hloubku, což doteď nemohl. Zvyšuje se tak přesnost operačního výkonu, snižuje se únava lékaře a pro pacienta znamená operace tímto přístrojem vyšší bezpečnost zákroku.


Operace žlučníku trvala pouhých 24 minut

„Když mi pan primář navrhl, že bych mohla být první operovanou pacientkou tímto novým přístrojem, byla jsem z toho nadšená. Vybrala jsem si laparoskopický zákrok především z důvodu rychlé rekonvalescence a zákrok s Einsteinem může mou hospitalizaci ještě zkrátit. Pokud nenastanou žádné komplikace,  za pár dní budu opět pracovat,“ vysvětluje své rozhodnutí, Lenka Koláčková, pacientka SurGal Clinic.

„Operace se podařila bez jakýchkoliv komplikací a s výbornými výsledky jsme ji zvládli během 24 minut. Průběh a výsledek operace předčil naše očekávání.“ zhodnotil provedenou operaci primář Vokurka.

V průběhu letošního roku testovali 3D laparoskop Einstein Vision přední čeští chirurgové ve vybraných fakultních nemocnicích v ČR. Brněnská klinika SurGal Clinic je prvním zdravotnickým zařízením u nás, která tento přístroj pro své pacienty zakoupila.   „Jsem si jista, že odteď se Einstein nezastaví, možná ho nebudeme ani vypínat,“ řekla v nadsázce k první operaci ředitelka SurGal Clinic, Jitka Kellnerová.Ročně plánuje SurgalClinic 3D laparoskopem EinsteinVision realizovat 700 až 1 000 operací. „Snažíme se klientům nabízet nejlepší dostupnou technologii, a jelikož je pro nás miniinvazivní chirurgie jednou z priorit, bylo pořízení moderního 3D laparoskopu jasnou volbou,“ dodává k investici Kellnerová.

Technologie 3D se v medicíně pomalu objevují a nacházejí si svá uplatnění. Překážkou mnohdy bývá jejich nedokonalé zpracování, omezené uplatnění a drahý provoz. 3D Einstein Vision laparoskop však najde uplatnění u 99% všech laparoskopických výkonů, které se v dnešní době provádějí, a naučit se s ním pracovat není pro zkušeného operatéra žádný problém.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/312281381991010-udalosti-v-regionech/obsah/223335-3d-laparoskop-poprve-v-akci/

redakce Braunovin

Čtěte také

Hydrocefalus je onemocnění charakterizované patologickým nahromaděním mozkomíšního moku (likvoru) v mozkových komorách. Vzniká v důsledku poruchy v dynamickém systému tvorby, proudění a vstřebávání mozkomíšního moku. Termín hydrocefalus vznikl spojením řeckých slov „hydro“ – voda a „kefalé“ – hlava a první zmínky o něm pocházejí z dob Hippokrata, Vesalia či Galéna. Teprve v roce 1768 je však hydrocefalus popsán jako nemoc Robertem Whyttem a bližší náhled na toto onemocnění ozřejmili Magendie a Luschka, kteří popsali jak kompletní anatomii likvorových cest, tak i tvorbu a tok mozkomíšního moku s jeho následným vstřebáváním.

13.07.2018
Chirurgické obory

Společnost B. Braun představila unikátní projekt, který zefektivňuje průběh léčby pacienta s kolorektální diagnostikou bezprostředně čekajícího na operační výkon.

18.06.2018
Chirurgické obory

Hemoroidy, rektokéla, prolaps a karcinomy rekta byly ústředním tématem mezioborového setkání proktologů, urologů a gynekologů 10.−11. května v Dříteči pod Kunětickou horou. Živě přenášených operací ze sálů Pardubické nemocnice se účastnili přední čeští i zahraniční operatéři.

18.06.2018
Chirurgické obory