Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

9. Prosinec 2014

Alkoholový dezinfekční prostředek Promanum® pure

V současné době, kdy je pozornost uživatelů vedle účinnosti přípravků věnována ve stejné míře i jejich vlivu na pokožku, je Promanum® pure jedním z nejoblíbenějších výrobků.

Promanum® pure poskytuje široké spektrum účinnosti ověřené testy podle evropských standardů baktericidní, levurocidní, tuberkulocidní i plně virucidní. Účinnosti na celé spektrum virů (obalené i neobalené) dosahuje během šedesáti sekund, účinnosti na obalené viry, noroviry, rotaviry stejně jako doby potřebné pro standardní hygienickou dezinfekci rukou během patnácti sekund.

Účinnost je zajištěna kombinací etanolu a 2-propanolu v optimálním poměru, bez dalších aktivních přísad.

Vynikající kožní snášenlivost a regenerační účinky přípravku jsou dány obsahem hydratačních, zvláčňujících a pěsticích přísad. Na druhé straně je sníženo riziko podráždění a senzibilizace tím, že přípravek neobsahuje žádná barviva a parfémy, které se často jeví jako příčina kožních dermatitid a alergických reakcí.

Kožní snášenlivost přípravku je prokázána testováním podle metodiky Mezinárodní pracovní skupiny pro výzkum kontaktní dermatitidy, která vyloučila jak okamžité iritační reakce, tak postupně senzibilizující účinky přípravku, ale i dlouholetou praxí a spokojeností uživatelů.

 

Z historie dezinfekce rukou

Alkoholové přípravky jsou již řadu let preferovanou alternativou pro dezinfekci rukou, prošly však významným vývojem. První alkoholové přípravky obsahovaly vedle alkoholů další účinné látky, zpravidla tzv. remanentní přísady, byly silně parfemované a barvené. Bylo však prokázáno, že remanentní přísady nejsou pro správnou přípravu rukou potřebné, a to ani v případě chirurgické dezinfekce, obsažená barviva a parfémy byly dokonce stále častější příčinou nežádoucích kožních reakcí.

V další etapě byly oblíbené přípravky ve formě gelů, avšak zejména z hlediska kožní snášenlivosti se tento typ ukázal jako nevyhovující a pro chirurgickou dezinfekci zcela nevhodný, zejména z důvodu reziduí, která zůstávají na pokožce.

V současné době jsou preferovány čisté formy“ alkoholových roztoků. Takovým typem je i Promanum® pure, které na našem trhu vystřídalo tradiční a jeden z nejstarších výrobků B. Braun Promanum® N. Oproti původnímu Promanum® N neobsahuje Promanum® pure barviva a parfémy, přičemž obsah účinných látek je zachován ve stejném poměru.

 

Zajímavosti

Promanum® pure obsahuje velké množství dermatologických přísad, mimo jiné i látku, která brání smáčivosti peří ptáků. Používáním Promanum® pure získáváme pocit rukou jako ze sametu“ a jeho pravidelná aplikace napomáhá ochraně pokožky před vlivem vody a vlhka.

 

Použití

Hygienická dezinfekce rukou - Cca 3 ml přípravku naneste na suché ruce a vtírejte do pokožky. Ruce udržujte zvlhčené přípravkem minimálně 20 s. Ruce nechte dokonale uschnout.

Chirurgická dezinfekce rukou - 2 3 ml přípravku naneste na suché ruce i předloktí a vtírejte do pokožky. Postup několikrát opakujte, abyste udrželi ruce zvlhčené přípravkem po dobu minimálně 90 s. Poté nechte dokonale zaschnout.

 

Výhody

  • vynikající kožní snášenlivost při dosažení vysoké účinnosti
  • plně virucidní
  • několik variant balení (osobní - 100ml, do držáků a dávkovačů - 500 ml,1000ml)

  

Další informace:

Promanum® Pure v produktovém katalogu

 

Ing. Iva Škodová
divize OPM - dezinfekce a hygiena, diabetologie

Čtěte také

 Mgr. Tomáš Glac popisuje zkušenosti se zavedením standardů pro bezpečnou uzavřenou infuzní linku ve Fakultní nemocnici Ostrava.

09.07.2015
Infuzní terapie

Jako nosné téma při příležitosti Světového dne hygieny rukou, připadajícího na den 5. května, byla vybrána problematika rezistence a edukace.  
Skupina B Braun ve spolupráci s vybranými pracovišti připravuje on-line školení.

17.05.2017
Lidé a společnost

Stabimed® není pouze název jednoho přípravku, ale celého systému péče o nástroje, jak termostabilní, tak termolabilní. Uživatelé tak mají k dispozici přípravky na flexibilní a rigidní endoskopy, které však stejně dobře vyhovují i standardním chirurgickým nástrojům a příslušenství.

09.05.2017
Dezinfekce a hygiena