Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

31. Leden 2013

Zástava krvácení s QuikClot Pad - první zkušenosti v porodnictví

"S obvazem QuikClot Pad jsme zastavili krvácení zmnožené cévní pleteně, a vyhnuli se tak provedení hysterektomie." První zkušenosti s hemostatickým obvazem z FN Hradec Králové.

 

Prostřednictvím zástupkyně společnosti B. Braun jsem byl seznámen s novinkou v oblasti lokální hemostázy - obvazem QuikClot Pad. Jedná se lokální hemostatický nevstřebatelný obvaz, který se dodává v několika velikostech. Co se týče jeho využití v gynekologii a porodnictví, uvažoval jsem o jeho aplikaci při krvácení z děložního čípku po operační plastice a dále při radikálních gynekologických výkonech. O jeho použití v porodnictví jsem nepřemýšlel.

Poté jsem po několika dnech během pohotovostní služby řešil profúzní krvácení z dutiny děložní několik hodin po nekomplikovaném císařském řezu. Vzhledem k tomu, že stav nebyl řešitelný konzervativně, přikročili jsme k operační revizi. V dutině děložní byl nalezen zdroj krvácení, a to zmnožená cévní pleteň o průměru cca 5 cm na zadní stěně děložní, která krvácela. Aplikace uterotonik do ložiska byla bez efektu, a tak jsem zvažoval provedení hysterektomie. Nakonec mě napadlo zkusit použít ještě QuikClot Pad - hemostatický obvaz. Do dutiny děložní jsem na ložisku přiložil QuikClot Pad a pevně tamponoval, roušku jsme udržovali pod tlakem asi 15 minut. K mému údivu bylo po odstranění roušky krvácení zvládnuté a mohli jsme přistoupit k ukončení operace. Pacientka se zhojila per primam, krvácení již nenastalo.

Závěrem mohu konstatovat, že na podkladě naší zkušenosti je možné novinku QuikClot Pad použít kromě předpokládaných situací i k řešení urgentních porodnických stavů.


MUDr. Pavel Kopecký, Ph.D.
primář Porodnicko-gynekologické kliniky FN Hradec Králové

MUDr. Pavel Kopecký, Ph.D.
primář Porodnicko-gynekologické kliniky FN Hradec Králové

Čtěte také

Městská nemocnice Ostrava poskytuje péči v sedmi operačních oborech na patnácti operačních sálech a ročně je zde provedeno přibližně 9000 operací. Oddělení centrální sterilizace zpracovává měsíčně v průměru 1600 objednávek ze všech oborů, včetně zpracování objednávek od externích zákazníků.

09.03.2018
Chirurgie

Rozhovor s profesorom Ladislavom Valanským, popredným slovenským urológom.

30.11.2017
Chirurgické obory

Spojování tkání prošlo dlouhým vývojem od mravenčích hlaviček používaných ve starověku přes úlomky kostí, bylinná lýka až po současná moderní syntetická vlákna s integrovaným návlekem v jehle. Kvalitní a správně zvolený šicí materiál, stejně jako dovednost a správně zvolená taktika jsou pro konečný výsledek sutury tkání určující. Mladí chirurgové často nemají dostatek příležitostí k tréninku, a proto Aesculap Akademie natočila několik edukačních videí, která se zaměřují na základní šicí techniky.

16.11.2017
Chirurgické obory