Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

26. Září 2014

Ve Znojmě operovali před televizní kamerou

Na začátku září proběhla ve znojemské nemocnici za účasti médií operace kolenního kloubu, kterou řídil primář Ortopedicko-traumatologického oddělení, prof. MUDr. Radek Hart, Ph.D., FRCS. Reportáž z operace měli diváci možnost shlédnout také ve večerních zprávách na FTV Prima.

S navigačním systémem je nižší procento komplikací, pacienti mají menší krevní ztráty, operace je přesnější a klinické výsledky tím pádem o něco lepší. Nyní navíc máme na navigaci nainstalovaný nový modul dynamické analýzy, který umožňuje při operaci TEP kolena hodnocení stavu kloubu ve všech třech rovinách současně.

 

Celá reportáž byla zaměřena na představení unikátního navigačního systému OrthoPilot, s jehož pomocí operatéři ve znojemské nemocnici budou moci provádět každý rok na sto padesát operací. Počítačový navigační systém OrthoPilot je celosvětově nejrozšířenějším zařízením pro přesnou implantaci umělých kloubů. Prof. Radek Hart k tomu říká: "S navigačním systémem je nižší procento komplikací, pacienti mají menší krevní ztráty, operace je přesnější a klinické výsledky tím pádem o něco lepší. Nyní navíc máme na navigaci nainstalovaný nový modul dynamické analýzy, který umožňuje při operaci TEP kolena hodnocení stavu kloubu ve všech třech rovinách současně.“

Vylepšený navigační systém dokáže využít přesné informace o tom, jak funguje zdravý kloub a pomáhá operatérovi při správném polohování komponent implantátu a při nastavení stability kloubu, přičemž přihlíží k individualitě každého pacienta. Vyšší přesnost umístění s sebou přináší vyšší životnost a funkčnost umělého kloubu. Tento modul dynamické analýzy byl speciálně vyvinut IT laboratoří v Grenoblu a modifikován právě pro výzkum profesora Harta. V současné době tímto unikátním systémem v České republice disponuje pouze Nemocnice Znojmo.

 

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun

Čtěte také

Městská nemocnice Ostrava poskytuje péči v sedmi operačních oborech na patnácti operačních sálech a ročně je zde provedeno přibližně 9000 operací. Oddělení centrální sterilizace zpracovává měsíčně v průměru 1600 objednávek ze všech oborů, včetně zpracování objednávek od externích zákazníků.

09.03.2018
Chirurgie

Rozhovor s profesorom Ladislavom Valanským, popredným slovenským urológom.

30.11.2017
Chirurgické obory

Spojování tkání prošlo dlouhým vývojem od mravenčích hlaviček používaných ve starověku přes úlomky kostí, bylinná lýka až po současná moderní syntetická vlákna s integrovaným návlekem v jehle. Kvalitní a správně zvolený šicí materiál, stejně jako dovednost a správně zvolená taktika jsou pro konečný výsledek sutury tkání určující. Mladí chirurgové často nemají dostatek příležitostí k tréninku, a proto Aesculap Akademie natočila několik edukačních videí, která se zaměřují na základní šicí techniky.

16.11.2017
Chirurgické obory