Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

15. Květen 2013

Thajská doprava

V Hua Hin, 200 km od Bangkoku, jsem samlaw v roce 1999 ještě vídal. O devět let později již ale ne. Mizí opravdu rychle. Thajsko bohatne a i veřejná doprava se definitivně motorizuje.

Pokud se dnes chcete svést touto šlapací tříkolkou, musíte se vydat do odlehlejších končin země, kde ji ještě zcela nenahradily tuk tuk (zastřešená motorová tříkolka), skútr nebo motorka. Kupříkladu na jihu či severozápadě o ně není nouze. Zatím.

Siam  |  Bangkok, střední Thajsko

Zatímco doprava na ulici Rámy I. je živelná, nad ní se nachází zcela jiný svět - Siam, jedna z 31 stanic klimatizované nadzemní dráhy BTS Skytrain. Její stále se rozšiřující síť nese oficiální název „Nadúrovňový vlak na památku 6. cyklu narozenin jeho výsosti krále“, jelikož byla otevřena u příležitosti králových 72. narozenin (což je tedy 6 ×12 let). Dráha vede až 30 metrů nad úrovní vozovky a díky tomu je projížďka Skytrainem výbornou příležitostí, jak spatřit Bangkok z nadhledu. Vezměte si však s sebou svetr - vlaky jsou klimatizované podle thajského hesla „čím více, tím lépe“. 

Din Daeng   |  Bangkok, střední Thajsko

Thajci jsou pyšní na blahobyt nabytý v posledních dvaceti letech. Jedním z jeho symbolů jsou beton a asfalt, které bezmezně milují. Thajská silniční síť je s délkou 70 000 km rozmáchlá, přímo přes města však často vedou i dálnice. Nejkřiklavější situace je v 14milionovém Bangkoku. Spletitá křižovatka v Din Daeng je jen jedním z mnoha uzlů zdejší sítě expressways, placených nadúrovňových dálnic, které dokáží cestu zkrátit na zlomek času. Pokud se na nich ovšem neztratíte.

 

Phuang malai  |  Kraburi, jižní Thajsko

Obětiny bohyni cestování Mae Yanang se v podobě barevných stuh původně věšely na přídě lodí, dnes je jako květinové girlandy naleznete i v dalších dopravních prostředcích. Do auta jsme si je dávali i my - no nekupte si za pouhých deset korun příznivý průběh cesty, který navíc vydrží týden krásně vonět! V zemi, kde na silnici platí jen jedno pravidlo - čím větší mám káru, tím větší mám přednost - se jasmínové girlandy phuang malai prostě hodí. Abych však Thajcům nekřivdil - na jejich silnicích se mi řídilo lépe než u nás. Agresivní řidič je tam neznámým pojmem a thajská uvolněnost je cítit i v pohodovém toku dopravy.

David Kučera

Čtěte také

Lyžařská sezóna je, včetně té biatlonové, v plném proudu a sportovní výživa patří při zatížení, kterému jsou vystaveni vrcholoví sportovci, k nezbytným doplňkům. V kombinaci s tvrdým tréninkem, důslednou rehabilitací a dalšími podpůrnými prostředky pomáhá sportovcům při dosahování nejvyšších met a získávání medailí. 

27.12.2017
Aktuality z B. Braun

První ročník evropského fotbalového turnaje lékařů a zdravotníků Eurospital se uskutečnil ve Francii už před pětadvaceti lety.  Koncern B. Braun je dlouholetým mezinárodním partnerem této sportovní akce a také patronem ceny Fair Play Cup, kterou každoročně předává nejohleduplnějšímu mužstvu.

15.11.2017
Aktuality z B. Braun

Dialyzační středisko B. Braun Avitum v Plzni je v provozu již 21 let a po deseti letech prošlo už druhou rozsáhlou rekonstrukcí za téměř 14 milionů korun. Zároveň přichází také s novým modelem komplexní péče o pacienty.

07.11.2017
Aktuality z B. Braun