Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie:

Redsense vidí rudě

Jan Matuška, DiS.

5. srpen 2016

Domácí dialýza Cévní přístup

Denně je celosvětově dislokováno na 2 100 dialyzačních jehel, týdně v důsledku dislokace venózní jehly umírá 21 pacient. Všechny moderní hemodialyzační monitory jsou v dnešní době vybaveny detekcí úniku krve na žilní straně mimotělního oběhu. Metoda detekce je ale omezena pouze na měření tlaku. Je-li pokles žilního tlaku při úniku krve omezen, je pak často příliš malý k aktivaci bezpečnostního systému dialyzačního monitoru. V takových případech výrazně narůstá riziko rychlého vykrvácení. Jedním z možných řešení je použití systému Redsense.

Zařízení Redsense je poplašný systém pro monitorování cévního přístupu v průběhu dialýzy. Po přiložení optického snímače na cévní přístup snímač zachytí jakoukoli unikající krev, která s ním přijde do styku. Snímač monitoruje žilní přístup a prostřednictvím světelného indikátoru a zvukového alarmu signalizuje možný únik krve. Stává se tak jediným bezpečnostním systémem na trhu, který dokáže detekovat skutečný (a to i velmi malý) únik krve z venózní jehly, nikoliv pouze reagovat na pokles tlaku v mimotělním oběhu.

Jak Redsense funguje?

Jednotka alarmu vysílá světlo ke špičce senzoru a zpět prostřednictvím optického vlákna. Náplast s čidlem je umístěna těsně nad otvorem vpichu, ve kterém se vrací očištěná krev z dialyzačního přístroje zpět do pacientova těla. Optickým vláknem prostupuje volně světlo. Pokud se dostane krev do kontaktu s optickým vláknem, prostup světla se sníží. Jednotka alarmu měří úroveň světla, které se do ní vrací. Pokud jednotka zaznamená náhlý pokles prostupu světla, okamžitě spouští hlasitý alarm.

Zdroj dat:
1 Sandroni, S, Shockerman, T, Hayes-Light, K, Catastrophic Hemorrhage from Venous Needle Dislodgment during Hemodialysis, Journal of the American Society of Nephrology, volume 9, November 2008, Abstract issue.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník