Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

22. Říjen 2014

Přispěli jsme k africkému příběhu se šťastným koncem

Pokud v Etiopii zemře při porodu dítě, nikdo se tím nestresuje. Matka si popláče, ale za pár týdnů bude těhotná znovu. Tak to zde vždy chodilo a bude to tak i nadále. A otce tato situace nevzrušuje vůbec.

Svou povinnost vůči ženě a dítěti splnil aktem oplodnění, zbytek už je na ženě. A jestli dítě zemře, je to samozřejmě její chyba.

Tak to také mělo dopadnout i s malým chlapečkem, kterému pomohli na svět lékaři z dobročinné organizace Dorra, již jsme darovali intravenózní léky, jehly, dezinfekční přípravky, chirurgické rukavice, obvazové materiály a příslušenství k infuzím.

Krásný chlapec bohužel po nezbytném císařském řezu nedýchal, neměl žádnou srdeční akci, neplakal. Lékaři z České republiky naštěstí přivezli resuscitační set pro novorozence, chlapečka dodýchávali a naředili mu potřebné léky. Zaintubovat jsme novorozence nemohli, s endotracheální kanylou bychom jej neměli kam umístit, plicní ventilaci místní neměli ani pro dospělé. Situace byla tedy jasná - buď bude dýchat sám, nebo zemře. Čas hrozně utíkal.  Léky jsme museli podat jehlou zavedenou do horní části bérce, protože nebylo možné najít ani tu nejmenší žílu. Po necelých třiceti minutách nepřetržité resuscitace jsme nahmatali puls a po dalších i spontánní dechovou aktivitu! A devadesát minut po porodu poprvé zaplakal! Byl to krásný okamžik pro nás pro všechny,“ cituje MUDr. Dalibor Stoszek, který misi zorganizoval a chlapečka ošetřoval. 

Chlapeček byl  přesunut na místní Neonatal ICU“, novorozeneckou JIP. Nikdo nevěděl, zda tam mají volný inkubátor, a většina vlastně ani netušila, jestli mají vůbec nějaký… (Mají dva… Úplně nové, darované, nikdy nepoužité…) Pediatři a sestry byli příjemní, ale bylo vidět, že s podobnými pacienty se setkávají jen velmi vzácně. A vtom nám došlo proč. V podstatě celé dvě hodiny o novorozence neprojevil nikdo z místních nejmenší zájem. Gynekolog naložil poslední steh a zmizel a z chodby operačních sálů se ozýval veselý smích sester. Dítě je buď živé, pláče, nebo je mrtvé. Nic mezitím,“ doplňuje Dalibor Stoszek.

Hlavní příčinou tu není nedostatek peněz nebo vybavení, jak se traduje především pro země západního světa, aby otevřely své peněženky, ale nedostatek vůle dělat věci správně a zanedbatelná hodnota lidského života. I kdyby bylo v nemocnici deset inkubátorů a dýchacích přístrojů, nikdo na ně novorozence nenapojí, neboť by s tím bylo mnoho práce navíc.

Chlapeček přežil první noc a dostal i jméno. Gatiso. Nemá však ani zdaleka vyhráno. V nejbližších dnech na něj čekají infekce, záněty a velmi pravděpodobně i následky dlouhého nedostatku kyslíku v mozku. Příběh má tedy pro nás šťastný konec. A pro Gatisa...? Moc mu držíme palce!

 

Veronika Suchanová
redakce Braunovin

Čtěte také

Lyžařská sezóna je, včetně té biatlonové, v plném proudu a sportovní výživa patří při zatížení, kterému jsou vystaveni vrcholoví sportovci, k nezbytným doplňkům. V kombinaci s tvrdým tréninkem, důslednou rehabilitací a dalšími podpůrnými prostředky pomáhá sportovcům při dosahování nejvyšších met a získávání medailí. 

27.12.2017
Aktuality z B. Braun

První ročník evropského fotbalového turnaje lékařů a zdravotníků Eurospital se uskutečnil ve Francii už před pětadvaceti lety.  Koncern B. Braun je dlouholetým mezinárodním partnerem této sportovní akce a také patronem ceny Fair Play Cup, kterou každoročně předává nejohleduplnějšímu mužstvu.

15.11.2017
Aktuality z B. Braun

Dialyzační středisko B. Braun Avitum v Plzni je v provozu již 21 let a po deseti letech prošlo už druhou rozsáhlou rekonstrukcí za téměř 14 milionů korun. Zároveň přichází také s novým modelem komplexní péče o pacienty.

07.11.2017
Aktuality z B. Braun