Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

28. Listopad 2012

Pacienti ocenili úsměv a odměnili lékaře a sestřičky svým hlasem

Ocenění za „Nejusměvavější nemocnici roku 2012“ si dnes ze středoevropské konference Efektivní nemocnice odnesly Masarykův onkologický ústav a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Kategorii vyhlašuje charitativní projekt B. Braun pro život, jehož dlouhodobým cílem je právě psychická
a sociální podpora pacientů.

 

Hlasy pacientů z celé České republiky byly jednoznačné a o vítězích soutěže Nejusměvavější nemocnice roku 2012 je rozhodnuto. V pořadí již třetí ročník se setkal s velkým zájmem a do soutěže o titul se zapojilo přes šest tisíc pacientů. Anketa navíc ukázala, že v průměru 61,1% pacientů je celkově spokojeno s tím, jak s nimi lékaři komunikují. Loni to bylo o 4,5% méně. Ve vítězném Masarykově onkologickém ústavu je pak spokojeno bezmála 95 procent lidí.

 „V našem ústavu se zabýváme výhradně onkologickými onemocněními, jejichž léčba je mnohdy velice zdlouhavá a nepříjemná. O to víc si tohoto ocenění vážíme. Jsme rádi, že pacienti vnímají naši snahu jim  léčbu co nejvíce zpříjemnit. Já osobně za důležité považuji to,  že s nemocnými jednáme jako se sobě rovnými, poskytujeme jim pravdivé a srozumitelné informace, odpovídáme na všechny jejich dotazy a tím udržujeme dobrou náladu s realistickými očekáváními. Přitom se najde také prostor na laskavé jednání a úsměv. Za tento přístup děkuji všem našim zaměstnancům, kteří s nemocnými přicházejí do styku,“ řekl k ceně Jiří Vorlíček, ředitel Masarykova onkologického ústavu.  

Každý ročník soutěže o Nejusměvavější nemocnici roku, kterou vyhlašuje charitativní projekt
B. Braun pro život, vzbuzuje u pacientů vyšší zájem a hodnocení na adresu zdravotníků se stále zlepšuje.
„Je vidět, že zdravotnická zařízení se, vedle kvalitní péče, stále více zaměřují na otevřený a citlivý přístup k pacientům a jejich rodinám. To je cíl i našeho charitativního projektu B. Braun pro život. Staráme se po sociální stránce jak o naše dialyzované a stomické pacienty, tak prostřednictvím neziskových organizací také o dlouhodobě hospitalizované dětské i dospělé pacienty napříč Českou republikou i Slovenskem,“ shrnul účel ceny Martin Kuncek, člen vedení Skupiny B. Braun.

„Všeobecná fakultní nemocnice v Praze si velice váží ocenění za Nejusměvavější nemocnici roku, které díky pacientům získala v letošním roce. Děkujeme a rozhodně budeme v naší snaze i nadále pokračovat, protože tato výhra je pro nás velkou motivací. Snažíme se naším pacientům dodávat chuť bojovat s nemocí a překonávat všechny obtíže spojené s léčbou. V této naší aktivitě nám velice pomáhají sociální projekty typu Koš plný humoru, které pacientům dokážou zpříjemnit pobyt v nemocnici a pozitivně je naladit,“ okomentovala ocenění Dana Jurásková, ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.  

Patronem projektu B. Braun pro život je paralympijský medailista David Drahonínský, který vyhlášení kategorie Nejusměvavější nemocnice velmi vítá. „Pro každého pacienta a zvláště ty dlouhodobě nemocné je přístup zdravotnického personálu velmi důležitý. Usměvavé sestřičky a ochotní lékaři mají na psychiku pacientů zásadní vliv a mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že čím je přístup zdravotníků pozitivnější, tím rychleji se člověk zotavuje. Je dobře, že tato kategorie vznikla, protože množství udělených hlasů je odrazem nemocnice v očích pacientů. A o pacienty jde přece nejvíce,“ pochvaluje si udílení ceny David Drahonínský, dvojnásobný paralympijský medailista a patron projektu B. Braun pro život. 

Oceněné nemocnice se svým pacientům věnují a mají otevřené dveře i pro speciální projekty. “Věříme, že k vítězství přispěl i námi dlouhodobě podporovaný projekt Koš plný humoru i nová spolupráce s občanským sdružením Loutky v nemocnici,“ dodal za B. Braun pro život Martin Kuncek.

Kategorie týkající se úsměvů byla letos již potřetí součástí soutěže NEMOCNICE ČR 2012, kterou každoročně vyhlašuje nezisková organizace HealthCare Institute. Nemocnice byly hodnoceny na základě třech kritérií: Finanční zdraví, Spokojenost pacientů a Spokojenost zaměstnanců. Absolutním vítězem pro rok 2012 se v kategorii celá Česká republika stala Karvinská hornická nemocnice.

Cenu „Nejusměvavější nemocnice roku 2012“ získaly:

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
v kategorii Fakultní nemocnice
Masarykův onkologický ústav
v kategorii Krajské a městské nemocnice

Za rok 2011 si cenu „Nejusměvavější nemocnice roku“ odnesly: 
Fakultní nemocnice Hradec Králové v kategorii Fakultní nemocnice 
Swiss Med Clinic Planá v kategorii Krajské a městské nemocnice

redakce Braunovin

Čtěte také

Lyžařská sezóna je, včetně té biatlonové, v plném proudu a sportovní výživa patří při zatížení, kterému jsou vystaveni vrcholoví sportovci, k nezbytným doplňkům. V kombinaci s tvrdým tréninkem, důslednou rehabilitací a dalšími podpůrnými prostředky pomáhá sportovcům při dosahování nejvyšších met a získávání medailí. 

27.12.2017
Aktuality z B. Braun

První ročník evropského fotbalového turnaje lékařů a zdravotníků Eurospital se uskutečnil ve Francii už před pětadvaceti lety.  Koncern B. Braun je dlouholetým mezinárodním partnerem této sportovní akce a také patronem ceny Fair Play Cup, kterou každoročně předává nejohleduplnějšímu mužstvu.

15.11.2017
Aktuality z B. Braun

Dialyzační středisko B. Braun Avitum v Plzni je v provozu již 21 let a po deseti letech prošlo už druhou rozsáhlou rekonstrukcí za téměř 14 milionů korun. Zároveň přichází také s novým modelem komplexní péče o pacienty.

07.11.2017
Aktuality z B. Braun