Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

15. Říjen 2014

Olomoučtí chirurgové používají při operacích jícnů moderní 3D technologii, pro pacienta je bezpečnější

Olomoučtí chirurgové dnes odoperovali zhoubný nádor jícnu čtyřiasedmdesátiletému muži z Jablonného nad Orlicí. Použili při tom laparoskopickou věž s trojrozměrným zobrazením.

V České republice patří I. chirurgická klinika Fakultní nemocnice Olomouc spolu s pražským Motolem mezi dvě přední pracoviště v oboru jícnové chirurgie. Právě tady se zavádí nejmodernější metody pro diagnostiku a léčbu onemocnění jícnu.

Operace s 3D laparoskopickou věží, která operatérovi umožňuje sledovat na monitoru reálný obraz vnitřních orgánů a okolních tkání, si olomoučtí chirurgové vyzkoušeli už před dvěma lety. Tehdy měli přístroj zapůjčený. Letos na jaře nemocnice zakoupila na centrální operační sály moderní laparoskopickou věž se 3D zobrazeními Einstein Vision. Máme zkušený personál a tato technologie pomohla ještě zvýšit bezpečnost operací v hrudní i jícnové chirurgii. Právě při operacích jícnu je důležitá přesnost a preciznost operování, v okolí jsou životně důležité orgány a také hlavní tělní tepna. S pomocí 3D brýlí vidíme okolní tkáně reálně, méně do nich při odstranění nádoru zasahujeme a rekonvalescence pacienta po operaci je pak rychlejší,“ popsal prof. MUDr. Čestmír Neoral, CSc., přednosta I. chirurgické kliniky FN Olomouc, který dnešní operační výkon vedl.

Při vývoji nové generace Einstein Vision byl kladen hlavní důraz na ještě větší miniaturizaci při co nejvyšší úrovni použité optiky a tedy kvality obrazu. Právě to umožnuje lékařům provádět náročné chirurgické výkony v malých prostorách, jako jsou například chirurgické zákroky v oblasti jícnu. Pro pacienta jsou pak zákroky touto technologií bezpečnější a operující lékař díky tomu získává větší přehled a jistotu v samotné operativě,“ vysvětluje MUDr. Alan Munteanu, člen vedení Skupiny B. Braun, která přístroj Einstein Vision vyvinula a přivedla na český trh.

Pacient před dnešní operací podstoupil nejprve předoperační léčbu pomocí chemoterapie a radioterapie. Tkáň v místě ozařování při operaci více krvácí. Se 3D technologií máme ale všechny operované struktury pod přesnější kontrolou. Největší výhodou těchto moderních miniinvazivních operačních technik je především pacientova bezpečnost,“ doplnil profesor Neoral.

 

 

Tisková zpráva FN Olomouc

 

 

 

 Zkušenosti s používáním EinsteinVision® v endoskopii sdílíme na Facebooku. Přidejte se na

http://www.facebook.com/EndoskopieAesculap

 

 

 

Více o nové generaci Einstein® Vision

redakce Braunovin

Čtěte také

Městská nemocnice Ostrava poskytuje péči v sedmi operačních oborech na patnácti operačních sálech a ročně je zde provedeno přibližně 9000 operací. Oddělení centrální sterilizace zpracovává měsíčně v průměru 1600 objednávek ze všech oborů, včetně zpracování objednávek od externích zákazníků.

09.03.2018
Chirurgie

Rozhovor s profesorom Ladislavom Valanským, popredným slovenským urológom.

30.11.2017
Chirurgické obory

Spojování tkání prošlo dlouhým vývojem od mravenčích hlaviček používaných ve starověku přes úlomky kostí, bylinná lýka až po současná moderní syntetická vlákna s integrovaným návlekem v jehle. Kvalitní a správně zvolený šicí materiál, stejně jako dovednost a správně zvolená taktika jsou pro konečný výsledek sutury tkání určující. Mladí chirurgové často nemají dostatek příležitostí k tréninku, a proto Aesculap Akademie natočila několik edukačních videí, která se zaměřují na základní šicí techniky.

16.11.2017
Chirurgické obory