Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

16. Prosinec 2013

Nemocnicím úsměv nejen sluší, ale pomohl i vyhrát

Loutky v nemocnici se celý rok 2014 budou starat o to, aby úsměvů bylo ještě více. Nejčastěji je pacienti uvidí v nemocnicích v Hradci Králové a v Olomouci.

 

Rok plný úsměvů je hlavní cenou v soutěži Úsměvy v nemocnici, kterou v létě vyhlásila Skupina B. Braun. Nemocnice soutěžily o nejlepší fotopříběh a nejlepší videoreportáž na téma dobrá nálada ve zdravotnických zařízeních. O příjemnou a humornou atmosféru se po celý rok 2014 bude ve vítězných nemocnicích starat občanské sdružení Loutky v nemocnici. Do soutěže se zapojilo

75 českých a slovenských týmů složených z lékařů, sestřiček i studentů. O hlasy bojovaly na webových stránkách usmevyvnemocnici.cz i na facebooku.

„Přemýšleli jsme, jak s našimi zákazníky oslavit naše dvacáté výročí na českém a slovenském trhu tak, aby nešlo jen o slavnostní přípitek a bilanční projevy. Nakonec jsme se dohodli s Loutkami v nemocnici, že  spojíme příjemné s užitečným a vyhlásíme tuto soutěž. Nakonec se ukázalo, že jsme spojili příjemné s ještě příjemnějším,“ říká k původní myšlence Lubomír Klepáč, člen vedení Skupiny B. Braun.

Od června do září točily týmy v českých a slovenských nemocnicích videa a pořizovaly fotografie zachycující radost, úsměv, úlevu nebo jiné emoce, které dokazují, že nemocnice není jen místem smutku a bolesti, ale také dobré nálady, radosti a všeho co život přináší. O vítězích rozhodlo hlasování na webových stránkách úsměvyvnemocnici.cz, kde jsou všechny fotopříběhy a videa zveřejněny. O přízeň hlasujících bojovalo 75 soutěžních příspěvků (69 fotopříběhů a 6 videí), přičemž počet hlasujících na webových stránkách a facebooku přesáhl 10 tisíc hlasů.

„Celá soutěž byla velmi spontánní. Když jsme si prohlíželi všechna videa a fotopříběhy, moc nás zaujal příspěvek osmiletého Filipa, který je od května hospitalizovaný na dětské onkologii v Bratislavě. Zaslané video bylo nejen vtipné, ale dostalo nás hlavně to, že všechny postavičky hrající v příběhu si Filip vlastnoručně vyrobil. Rozhodli jsme se proto Filipovi a jeho nemocničnímu týmu udělit speciální cenu za originalitu, která mu doufejme udělá radost,“ dodává k soutěži Lubomír Klepáč.

Občanské sdružení Loutky/Bábky v nemocnici působí v českých i slovenských zdravotnických zařízeních. Skupina B. Braun podporuje sdružení v Česku od loňského roku a v příštím roce rozšíří podporu i na Slovensko. Naši herci nehrají jen obyčejná loutková představení, ale do svých her zapojují i pacienty, kteří často loutkám svěří i svá nejniternější trápení. Loutky se stávají jejich přáteli v boji proti nemoci a humor je tou nejlepší zbraní. Tato soutěž jasně ukazuje, jak moc potřebné úsměvy v nemocnicích jsou a my jsme velmi rádi, že jsme díky B. Braun dostali možnost se zapojit. Tato akce totiž podpořila nejen samotné nemocnice, ale i naše občanské sdružení“, říká Marka Míková, prezidentka občanského sdružení Loutky v nemocnici.

 

Kdo vyhrál?

Kategorie fotopříběh:

1.    
místo: FN Olomouc s týmem žáků SZŠ a VOŠ E. Pöttinga

výhra: Rok plný úsměvů (12 návštěv Loutek v nemocnici)

2.    
místo Karvinská hornická nemocnice s týmem Sestry nejen při práci

výhra: Měsíc plný úsměvů (4 návštěvy Loutek v nemocnici)

3.    
místo  Dětské Kardiocentrum, NÚSCH Bratislava s týmem OAIM

Den plný úsměvů (1 celodenní návštěva Loutek v nemocnici)

 

Kategorie video:

1.    
místo: FN Hradec Králové a tým III. Interní gerontometabolické kliniky

výhra: Rok plný úsměvů (12 návštěv Loutek v nemocnici)

2.    
místo: Nemocnice Šternberk a tým Bacilova rodina (Kolektiv operačních sálů)

výhra: Měsíc plný úsměvů (4 návštěvy Loutek v nemocnici)

3. místo: Úrazová nemocnice Brno a tým Chirurgická JIP

Den plný úsměvů (1 celodenní návštěva Loutek v nemocnici)

 

Speciální ceny:

Vítěž na Facebooku: FN Olomouc s týmem žáků SZŠ a VOŠ E. Pöttinga

Cena B. Braun za originalitu: Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava a tým Filipa

Ohlasy nemocnic vítězných týmů: 

„Tohoto prvenství si velmi vážíme o to více, že náš tým tvořili žáci, kteří se na své budoucí povolání teprve připravují. Věřím, že i toto vítězství je utvrdí v tom, že si toto poslání zvolili správně a že pro ně pozitivní přístup k pacientům bude i do budoucna nepostradatelnou součástí jejich práce. Stále je na čem pracovat a já jsem nesmírně rád, že empatie a trpělivý a vstřícný přístup je pro náš personál samozřejmostí,“ říká Mgr. Martin Šamaj, MBA, náměstek nelékařských oborů FN Olomouc.

„Jsme na náš tým opravdu velmi pyšní a doufáme, že našim zdravotníkům úsměv z tváře nezmizí a budou svým pozitivním přístupem i nadále pomáhat pacientům překonávat těžké období jejich nemoci. Hospitalizace je pro mnoho pacientů značně stresující záležitost, proto se všemi dostupnými prostředky snažíme její důsledky co nejvíce zmírnit. Milý úsměv nic nestojí, ale dokáže přímo zázraky,“ hodnotí přední příčku prof. MUDr. Roman Prymula, CSc, ředitel FN Hradec Králové.

„Jsme velice rádi, že firma B. Braun přišla s tímto nápadem, který nejen nám, ale hlavně pacientům v naší nemocnici vytvořil úsměvy na tváři. Celý nápad vznikl zcela spontánně. S kolegyněmi jsme dobré kamarádky i v soukromí, a proto jsme se do soutěže přihlásily. Uvědomujeme si, že práce sester v ošetřovatelské profesi je náročná jak duševně tak fyzicky. Do profese jsme vstoupily s nadšením a ideály, ale později jsme zjistily, jak s velkým výkonným a emočním nasazením musí sestra počítat. Svou práci tedy bereme především jako poslání a emočním oceněním pak pro nás je spokojenost pacientů. Touto cestou bych chtěla za náš tým ještě jednou poděkovat všem, kteří nás v této soutěži podpořili a těšíme se na setkání loutek v naší nemocnici," řekla za tým JIP chirurgie páteře a ortopedie Adéla Chrzaszczová z Karvinské hornické nemocnice.

„Pobyt v nemocnici je pre deti veľmi náročný. Preto vítam každú aktivitu, ktorá im vyčarí úsmev na tvári a rozžiari ich smutné očká. Zároveň ďakujem kolektívu Oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny Detského kardiocentra, ale aj všetkým kolegom za ich obetavú a záslužnú prácu. Takisto sa chcem poďakovať aj společnosti B. Braun za  skvelý nápad zorganizovať takúto súťaž, lebo smiech je najlepším liekom na každú chorobu,“ uviedol Ing. Mongi Msolly, MBA, generálny riaditeľ Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, a. s. a Detského kardiocentra, pracoviska NÚSCH, a. s. . 

 

 

 

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun

Čtěte také

Preventivní vyšetření v síti Dialyzačních středisek a nefrologických ambulancí B. Braun Avitum na Světový den ledvin 8. 3. 2018 zachytila o 11 % více lidí s podezřením na onemocnění ledvin.  Zatímco loni bylo z celkového počtu ambulantně vyšetřených posláno 18 % pacientů na další vyšetření, letos to již bylo 29 %. 

11.04.2018
Aktuality z B. Braun

Minulý týden proběhlo v německém Melsungenu, kde sídlí nadnárodní koncern B. Braun, mezinárodní setkání divize Hospital Care, jehož součástí bylo udílení cen Balanced Awards pro rok 2018. 

04.04.2018
Aktuality z B. Braun

Umíte si prosadit právo mít náročné požadavky na kvalitu? Jakým způsobem si nastavujete subjektivního hodnocení? Nejen tyto, ale i mnoho dalších podstatných otázek z problematiky veřejných zakázek řešili účastníci semináře Jak prosadit kvalitu do procesu zadávání veřejných zakázek, který organizovala Aesculap Akademie. Na pár rad a tipů, jak si u veřejných zakázek obhájit kvalitu, jsme se zeptali pana Viktora Wendlera a pana Vladimíra Duchoně.

08.03.2018
Aktuality z B. Braun