Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Intenzivní péče:

Nemocnice Beroun je bezpečnějším místem pro personál i pacienty

Ing. Lucie Kocourková

26. leden 2012

Od dnešního dne je Nemocnice Beroun držitelem prestižního čestného Certifikátu bezpečnosti a kvality a zařadila se tak do skupiny tzv. Bezpečných nemocnic. Jejími členy jsou pouze zařízení, která celoplošně zařadí do standardů své léčebné a ošetřovatelské péče moderní zdravotnické prostředky podporující bezpečnost zdravotnického personálu a pacientů.

Ocenění převzala Ilona Kupková, hlavní sestra Nemocnice Beroun, z rukou Petra Misaře ze Skupiny B. Braun, která certifikáty uděluje. „Jsme rádi, že jsme mohli rozšířit stávající řady „Bezpečných nemocnic“ a udělit Certifikát bezpečnosti a kvality již druhé nemocnici ve Středočeském kraji, a to ani ne rok po ocenění partnerské nemocnice v Hořovicích,“ řekl k úspěchu berounské nemocnice Petr Misař ze Skupiny B. Braun a dodává: „V minulém roce jsme udělili certifikát dvěma zařízením a od roku 2009 pak celkem pěti. S ohledem na vypjatou situaci ve zdravotnictví považujeme toto ocenění nemocnice za bezesporu pozitivní signál pro její pacienty i zdravotnický personál.“

Petr Misař za B. Braun předává certifikát bezpečnosti a kvality hlavní sestře Nemocnice Beroun Iloně Kupkové
Jaký mají bezpečnostní prvky přínos?

Berounská nemocnice ročně rozbalí a použije více než 16 000 infuzních setů a 10 000 intravenózních kanyl. Pokaždé, kdy zdravotník s těmito prostředky manipuluje, podstupuje riziko bodného poranění, které může v případě předchozího kontaktu jehly s infikovaným pacientem ohrozit jeho samotného. Mezi největší rizika patří infikování virem HIV, hepatitidou B a C a celou řadou dalších infekčních chorob, kterými může být pacient nakažen. I přes maximální opatrnost personálu může k poranění nezabezpečených zdravotnických prvků dojít a dochází k němu. V takovém případě to může pro pacienta znamenat vážné zdravotní, psychické i sociální problémy a pro nemocnici pak ztrátu dlouhodobě budované prestiže a finanční postihy.

Certifikát bezpečnosti a kvality je čestným oceněním zdravotnických zařízení, které pro své zaměstnance a potažmo pacienty dělají více, než jim přikazují zákony a směrnice Evropské unie. Tato zařízení se rozhodla aktivně chránit životy a zdraví svých zaměstnanců tím, že do běžných ošetřovatelských standardů zařadily používání bezpečnostních kanyl, infuzních setů a zavedly standardy s cílem minimalizovat poranění ostrými předměty, jako např. jehlou na minimum. V řadě zemí Evropské unie je používání zdravotnických prostředků s bezpečnostními prvky stanoveno zákonem, v České republice taková povinnost prozatím uzákoněná není a každá nemocnice, která se k tomuto kroku rozhodne, tak činí z vlastní vůle a na vlastní náklady.

Od roku 2009 společnost B. Braun v rámci České republiky udělila certifikát bezpečnosti a kvality zatím pěti nemocničním zařízením. První získala FN Plzeň, následovala FN Brno, Nemocnice Hořovice, Nemocnice Písek a Nemocnice Strakonice.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník