Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ambulantní péče:

Možnosti derivace močového traktu

redakce Braunovin

25. duben 2016

Katetrizace

Derivace moči znamená zajištění odtoku moči z organismu jinou než přirozenou cestou, tedy pomocí katétrů a stentů. Důvodem pro derivaci moči jsou různá onemocnění močového traktu, obstrukce v močových cestách, zajištění přístupu při endoskopických operacích ledvin a horních cest močových aj. Způsob derivace indikuje lékař, který musí zohlednit několik faktorů, např. charakter základního onemocnění, přidružené choroby, schopnost spolupráce pacienta, výsledky vyšetření a potřebnou délku derivace. V současné době existují čtyři druhy derivace močového traktu.

Jednorázová a permanentní katetrizace močového měchýře

Při jednorázové katetrizaci se katetr zavádí do močového měchýře za účelem měření reziduální moči, pro odběr nekontaminovaného vzorku moči, řešení pooperační retence moči, výplachu a instilace močového měchýře aj. Používají se k ní nepotahované močové katetry, které mají barevně značené trychtýřovité konce podle stupnice Charrièra, s dvěma bočními otvory. Podle typu katetru existují dvě různá zakončení – Nelatonův katetr má uzavřený zaoblený konec, Tiemannův katetr má speciálně tvarovaný uzavřený zaoblený konec.

Permanentní močová katetrizace znamená dlouhodobé zavedení katetru do močového měchýře z důvodu retence či inkontinence moči. Může být indikována na přechodnou dobu nebo jako trvalé řešení. K permanentní katetrizaci jsou nejčastěji používány katetry typu Foley.

Novinkou portfolia pomůcek pro urologii je Urimed Cath – permanentní močový katetr ze 100% silikonu. Je hypoalergenní a šetrný ke tkáním. Jeho povrch není opatřen potahem, proto má relativně široký průsvit a nižší tendenci k tvorbě inkrustací a k neprůchodnosti. Katetry řady Urimed Cath jsou určeny ke standardní derivaci moči a k pooperační péči. Mají rtg-kontrastní hrot i tělo. Při dlouhodobém zavedení permanentního katetru je nutné katetr sledovat a udržovat jeho průchodnost, aby nedocházelo ke zbytečným komplikacím. K tomu je určen proplachový systém Uro-Tainer, sterilní jednorázový systém, jenž je připraven k přímému použití i v domácím prostředí. Významně omezuje tvorbu inkrustací, riziko močové infekce a prodlužuje frekvenci výměny katetru.

Intermitentní katetrizace

Intermitentní katetrizace je metoda, kdy se pacient po řádném zaškolení katetrizuje sám v pravidelných intervalech v domácím prostředí. Nejčastějším důvodem nutnosti intermitentní katetrizace jsou neurogenní poruchy močového měchýře, poúrazové stavy po poranění mozku a míchy či velké postmikční reziduum. Intermitentní katetrizace je indikována na základě urodynamického vyšetření.

K intermitentní močové katetrizaci jsou určeny produkty řady Actreen, moderní zdravotnické pomůcky, které umožňují provádět jednorázovou močovou katetrizaci jednoduše, rychle a bezpečně se snížením nežádoucích komplikací. Jedná se o katetry Actreen Lite Cath, katetry s integrovaným sběrným močovým sáčkem Actreen Glys Set, řadu určenou speciálně pro ženy Actreen Mini Cath a Actreen Mini Set, též s integrovaným sáčkem. Nejnovější generací močových katetrů je Actreen Hi-Lite bez obsahu PVC a DEHP (ftalátů), s vylepšeným bezdotykovým systémem.

Veškeré produkty řady Actreen jsou sterilní a ihned připravené k použití, bez nutnosti další aktivace. Bezdotykový systém minimalizuje riziko vzniku infekce. Jsou určeny všem uživatelům s různým typem postižení.

Punkční epicystostomie

Punkční epicystostomie znamená drenáž moči katetrem zavedeným suprapubicky do močového měchýře. Indikací bývá většinou retence moči se strikturou či obstrukcí močové trubice a poranění pánve. Jako trvalé řešení se využívá u některých pacientů po úrazech páteře a při neurogenních poruchách močového měchýře. Výkon je prováděn v lokální anestezii, pod sonografickou kontrolou. Podmínkou je dostatečná náplň močového měchýře.

Systém Cystofix je osvědčenou značkou suprapubických perkutánních katetrů, které mají širokou škálu použití – od akutních indikací až po dlouhodobou péči. Katetry se vyrábějí z polyuretanu nebo silikonu, s balonkem nebo bez, s rovným koncem pro minimální invazivitu nebo s koncem zahnutým, umožňujícím účinnou drenáž moči díky četným postranním otvorům.

Nová generace Cystofix „Ready-to-Use“ je připravena přímo k použití. V souladu s doporučenými postupy umožňuje snadné a bezpečné ošetření.

Punkční nefrostomie

Derivační metoda, při které se navenek provede drenáž dutého systému ledviny, se provádí z důvodu obstrukce horních cest močových (konkrement, stenóza pyeloureterálního přechodu nebo močovodu, tumor, iatrogenní poranění močovodu), pro zajištění přístupu při endoskopických operacích ledvin a horních cest močových. Výkon se provádí v lokální anestezii, pod sonografickou nebo rtg kontrolou. . Drén prochází z ledvinné pánvičky přes parenchym a stěnu břišní.

olPro perkutánní punkční nefrostomii jsou určeny sety Nephrofix a Nephrofix Certo. Katetry vyrobené z Certonu (polyuretanu) jsou rtg viditelné, flexibilní a mají vysokou tkáňovou toleranci. Barevná kalibrace zajišťuje přesnou informaci o hloubce zavedení. Konec katetru má tvar pig-tailu. Balonkové katetry jsou vyrobeny ze silikonu s excelentní tkáňovou tolerancí. Drenážní otvory jsou na obou stranách balonku. Ten zajišťuje ukotvení katetru přímo v ledvině. Punkční kanyla je trojdílná, kovová, s nastavitelnou hloubkou vpichu pro přímou punkci ledvinné pánvičky pod sonografickou kontrolou.

Komplexní portfolio urologických pomůcek společnosti B. Braun doplňují uzavřené sběrné systémy, soupravy pro měření hodinové diurézy a jímací sáčky.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník