Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

5. Říjen 2010

Jedenáct let čekání na titul - Eurospital 2010, Dublin

Od roku 1999 se tým lékařů a zdravotníků Fakultní nemocnice Plzeň účastní evropského turnaje nemocnic v malé kopané, který nese název Eurospital. Prakticky skoro ve stejném základním složení mužstva reprezentoval Českou republiku a Fakultní nemocnici Plzeň každý rok v jiné pořádající zemi a vždy patřil k předním favoritům tohoto turnaje.

Nejvíce se český tým zviditelnil pořádáním turnaje Eurospital v roce 2003 v Plzni. Turnaj byl organizován na vysoké úrovni a zapsal se navždy do historie jako jeden z nejlepších vůbec. Co se týče samotného fotbalu, mužstvo FN Plzeň se umísťovalo vždy nejhůře do čtvrtého místa, s výjimkou první účasti v holandském Venlu v roce 1999 a předposlední v roce 2009 v Bratislavě. V roce 2007 usilovali Plzeňáci ve skotském Glasgow dokonce o titul, když ve finále prohráli se San Marinem a obsadili druhé místo.

Narůstající věk základny mužstva a marné hledání mladších kolegů fotbalistů ve FN Plzeň přiměl členy týmu zvažovat další budoucnost v turnaji Eurospital. Věková hranice hráčů na turnaji je nad třicet let
a většina mužstev je každý rok posílena o několik mladších hráčů. Věkový průměr hráčů z Plzně je nyní kolem padesáti a tým je navíc tvořen z velké většiny pouze lékaři, což je u ostatních účastníků turnaje spíše výjimka. Také výkon minulého roku v Bratislavě, kde mužstvo obsadilo až osmé místo, naznačil, že nastal čas odejít. Letošní, již 18. ročník turnaje Eurospital byl pořádán v irském Dublinu a Plzeňáci na něj odjížděli jako na pravděpodobně poslední. Motivací proto bylo co nejlepší umístění, alespoň do čtvrtého místa, které zaručuje nasazení při losování v příštím roce pro potenciální české nástupce. Nezvykle slunečné a příjemné počasí v Dublinu i příznivé vylosování do jedné ze dvou šestičlenných skupin posílily ambice plzeňského týmu v bojích o postup do semifinálové skupiny.

Ve skupině Plzeňáci postupně porazili šampiona z minulého roku Skotsko 1:0 a domácí tým Irska také 1:0, remizovali s Holandskem a silnou Itálií 0:0 a také porazili Belgii 1:0. Obsadili tedy druhé místo ve skupině se stejným počtem bodů jako první Itálie a splnili si první dílčí cíl - postup mezi poslední čtyři.

Mezitím ve druhé těžší skupině srdnatě bojovali velcí kamarádi českého týmu - slovenské mužstvo
z nemocnice v Petržalce. Přestože měli kolegové ze Slovenska velice dobrý tým, skončili ve skupině na
třetím místě za velkými favority - týmy San Marina a Slovinska. Plzeňáky v boji o postup do finále čekala největší obava, velmi sebevědomé, podstatně mladší a fotbalově vyspělé mužstvo Slovinska. Český tým po neuvěřitelně obětavém výkonu dokonce dvakrát v zápase vedl a znervóznělí a podráždění Slovinci nakonec dokázali jen vyrovnat na konečných 2:2. O postupu rozhodovaly penalty, které Plzeňáci s přehledem proměňovali, kdežto Slovinci, i zásluhou skvělého výkonu brankáře českého týmu, dvě penalty neproměnili, a mužstvo Plzně bylo ve finále. Ve druhém semifinále porazila Itálie San Marino,
a stala se tak finálovým soupeřem Plzeňáků. Italové patří tradičně k nejlepším týmům Eurospitalu, přesto se jim také ještě nikdy nepodařilo turnaj vyhrát.

Ve finále tedy na sebe narazila dvě silně motivovaná, po celodenních bojích již však dost unavená mužstva. Věkově starší tým Plzně si byl vědom poslední šance na vítězství, proto nastoupil do zápasu
s velkým odhodláním i nasazením posledních zbytků sil. Podařilo se mu vstřelit branku a i přes velký závěrečný tlak Italů nakonec vítězství uhájil. Závěrečný hvizd píšťalky rozhodčího dal propuknout obrovské radosti i troše dojetí mužstva FN Plzeň, kterému se po dlouhých jedenácti letech úsilí konečně podařilo získat titul neoficiálního mistra Evropy nemocničních týmů v malé kopané. Navíc to bylo při jeho pravděpodobně posledním startu na Eurospitalu…

Večerní slavnostní vyhlášení pak bylo již jen potvrzením toho, že plzeňský tým patří k uznávaným
a oblíbeným účastníkům turnaje a většina soupeřů mu vítězství srdečně přála. Největší podporu cítili
Plzeňáci od slovenských kolegů, kteří nakonec skončili na pěkném šestém místě a navíc zaslouženě získali cenu Fair Play. Slavnostní atmosféru večera dokreslily ukázky irské hudby a strhující vystoupení profesionální skupiny Riverdance, která předvedla irské tance. V následujících dvou dnech si výprava z Plzně prohlédla Dublin i blízké okolí a příjemně tak zakončila nejúspěšnější účast na turnajích Eurospital. Z pozice kapitána mužstva FN Plzeň musím poděkovat všem hráčům, ať již hráli více či méně, za maximální nasazení na hranici možností a celému doprovodnému týmu za vytvoření perfektní atmosféry na hřišti i mimo něj. Dík patří také vedení FN Plzeň, a především paní ředitelce Ing. Jaroslavy Kunové, za opakovanou podporu účasti mužstva fakultní nemocnice na této akci. Je nutné také zmínit
a vzpomenout, že první účast českého týmu na turnaji Eurospital v roce 1999 zprostředkoval tehdejší ředitel a zakladatel firmy B. Braun Medical Ing. Jaroslav Valenta, na jehož počest se hraje každoroční turnaj českých nemocnic v malé kopané.

Plzeňský tým by rád předal štafetu účasti na Eurospitalu jinému lékařskému nemocničnímu týmu, který by důstojně reprezentoval české nemocnice na tomto turnaji jak po stránce sportovní, tak společenské.
Připomínám jen, že hráči musí být zaměstnanci nemocnic a starší třiceti let. Vše podstatné o turnaji Eurospital naleznete na www. eurospital.org.

MUDr. Jiří Chvojka
divize Aesculap - vaskulární systémy

Čtěte také

Preventivní vyšetření v síti Dialyzačních středisek a nefrologických ambulancí B. Braun Avitum na Světový den ledvin 8. 3. 2018 zachytila o 11 % více lidí s podezřením na onemocnění ledvin.  Zatímco loni bylo z celkového počtu ambulantně vyšetřených posláno 18 % pacientů na další vyšetření, letos to již bylo 29 %. 

11.04.2018
Aktuality z B. Braun

Minulý týden proběhlo v německém Melsungenu, kde sídlí nadnárodní koncern B. Braun, mezinárodní setkání divize Hospital Care, jehož součástí bylo udílení cen Balanced Awards pro rok 2018. 

04.04.2018
Aktuality z B. Braun

Umíte si prosadit právo mít náročné požadavky na kvalitu? Jakým způsobem si nastavujete subjektivního hodnocení? Nejen tyto, ale i mnoho dalších podstatných otázek z problematiky veřejných zakázek řešili účastníci semináře Jak prosadit kvalitu do procesu zadávání veřejných zakázek, který organizovala Aesculap Akademie. Na pár rad a tipů, jak si u veřejných zakázek obhájit kvalitu, jsme se zeptali pana Viktora Wendlera a pana Vladimíra Duchoně.

08.03.2018
Aktuality z B. Braun