Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Intenzivní péče: Článek

Infuzní technika slaví 60 let!

Ing. Lucie Kocourková

12. říjen 2011

Automatické infuzní systémy

Loni jsme vzpomínali na objevitele infuzních roztoků, letošní oslavy patří infuzní technice. Od roku 1951, kdy spatřil světlo světa první lineární dávkovač, se infuzní systémy stále zdokonalují. Jak vypadaly před šedesáti lety a jak vypadají dnes?

První lineární dávkovač

Psal se rok 1951, když první lineární dávkovač přivedla na svět ve spolupráci s Dr. Hessem společnost B. Braun. Ta se nejen kvůli tomuto počinu dodnes řadí k nejvyspělejším výrobcům infuzní techniky. Princip lineárního dávkovače byl znám již v průmyslovém odvětví a do zdravotnictví se postupně začal implementovat. Dávkovač měl nastavenou jednu konstantní rychlost a sloužil výhradně k podávání katecholaminů v intenzivní péči. Postupně přišel požadavek tímto způsobem podávat i další léky a vznikl přístroj druhé generace - Unita 12 - měl proto v roce 1959 již dvanáct rychlostí.

Pumpa pro velké objemy léčiv

Svou roli ve vývoji infuzní techniky však nehrála pouze rychlost, ale také objem a bezpečnostní prvky. Vedle lineárních dávkovačů, které pracují s „nízkoobjemovými“ injekčními stříkačkami, jejichž píst stlačují, byla na počátku 70. let vynalezena infuzní pumpa, jež slouží pro kontinuální aplikaci velkých objemů i více než jednoho litru. Jak se takové množství tekutin aplikovalo pacientům před tímto vynálezem? Využíval se gravitační zákon, podání však nemohlo být podle názoru odborníků přesné.

Alarmy pro bezpečnost pacienta

V dalších letech se vývoj soustředil na bezpečnost pacienta. Práci zdravotnického personálu usnadnil systém alarmů a předalarmů, který signalizoval, že se blíží konec infuze. Sestry tak získaly čas pro přípravu další dávky léku. Infuzní pumpy byly doplněny o detektory vzduchu v infuzních setech a u pacientů se snížil výskyt vzduchových embolií. Kapkové senzory zaregistrují konec infuze a tlaková čidla okluzi v infuzním setu.

Dnešní pumpy obsahují také alarm z prodlení, který ohlašuje, že byl přístroj zapnut, ale nebylo spuštěno samotné podávání infuze. „Dochází k tomu v případě, kdy sestra zapne pumpu, ale v průběhu nastavování parametrů před spuštěním infuze musí přerušit činnost a například řešit urgentní stav jiného pacienta. Přístroj hlásí, aby se vrátila a dokončila nastavení přístroje a spuštění infúze,“ popisuje nové funkce infuzních přístrojů PharmDr. Jiří Lukeš, ředitel společnosti B. Braun.

Současný vývoj

Další snahou techniků bylo omezit závislost vyvíjených produktů na elektrické síti, zpřístupnit infuzní pumpy i pro domácí použití, pro potřeby transportu, sjednotit infuzní systém na jednotlivých odděleních nemocnice a propojit ho s monitoringem. Dnes se do infuzních pump nahrává knihovna léčiv, která přináší další zvýšení bezpečnosti jak pro pacienty, tak i pro obsluhu.

Pokrok v této oblasti je za 60 let neuvěřitelný. Pokud bychom chtěli srovnat přístroje z 90. let (Perfusor Compact) s dnešní generací (Space), bude to stejné, jako bychom za stejné období porovnávali mobilní telefony. I ty dnešní slouží k volání a psaní zpráv, jejich systém je však mnohem propojenější a nabízí řadu nepřeberných funkcí.

Použité zdroje: Ing. V. Filipcová, FN v Motole: Výběr zajímavostí z historie lineárních dávkovačů, https://www.space.bbraun.com/, https://itunes.apple.com/us/app/b.-braun-sgc-tutorial/id410813833?mt=8, Jan Janda: Historie infuzních roztoků a jejich objevitelů; Československá pediatrie 2010

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník