Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

17. Červenec 2017

Historicky první multiooborové setkání expertů v chirurgii pánevního dna mělo nabitý program

Na několik dní se chirurgie pánevního dna stala společným tématem pro chirurgy, gynekology a urology. Historicky první setkání svého druhu v Česku proběhlo v Dříteči na Pardubicku od 20. do 21. května za silné podpory společností B. Braun Medical, Aesculap Akademie, Chirurgické kliniky a Porodnicko-gynekologické kliniky Pardubické nemocnice a Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Kromě chirurgie jako takové se diskutovalo také o jejím propojení s operačním materiálem a léčivy.  „Inspirovali jsme  se stejně pojatým kongresem, který se uskutečnil  loni v listopadu v Pise. A povedlo se. Osvědčila se i spolupráce s Aesculap Akademií, která s námi kongres v  Dříteči připravovala,“ řekl přednosta Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice doc. MUDr. Jiří Šiller, Ph.D.

Kongres podobného typu a rozsahu nebyl v České republice nikdy předtím uspořádán. Doposud si totiž každý jednotlivý obor řešil svou část problematiky samostatně. Hlavní hvězdou konference byl italský profesor proktologie Gabriele Naldini a hlavním vizuálním tahákem pak byly živé videopřenosy operací z Pardubické nemocnice.

Profesor Naldini jako hlavní hvězda

Dvoudenní program nabízel multioborové přednášky a hned několikrát se v programu představil přední světový proktolog Gabriele Naldini z Univerzitní nemocnice v italské Pise. Profesor Naldini je považován v problematice pánevního dna za světovou špičku kvůli obrovským zkušenostem v řešení prolapsů rekta. Navázal na Longovu metodu a ve spolupráci se společností Touchstone vyvinul nový typ stapleru TST36 – Tissue selecting therapy stapler, který byl na konferenci představen v praxi.

Gabriele Naldini

 

Operace v přímém přenosu

Do programu úvodního dne byly také zařazeny živě komentované videopřenosy z operací. První dvě z nich provedl během čtvrtečního dopoledne právě profesor Naldini. Tématem bylo pokročilé stadium hemoroidů spojené s obstrukčním defekačním syndromem. Zákrok byl proveden pomocí stapleru TST36.

Potvrdilo se, že nový typ stapleru TST36 nabízí operatérovi díky svým skutečně velkým oknům a bezbariérovému přístupu k resekátu možnost přímého pohledu na operační pole i na objem resekované tkáně. Unikátní vnitřní objem TST 36 je 35 ml a umožňuje ošetření anorektálních prolapsů o délce dva až osm centimetrů. Zároveň tím pomáhá prevenci a oddaluje recidivu.  Tzv. „technika padáku“ umožňuje vtáhnout do těla stapleru větší množství tkáně a lépe ošetřit asymetrické prolapsy. Použití pouze jednoho nástroje navíc zjednodušuje výkon a minimalizuje možnost technických chyb a komplikací.

V hlavní roli skupina B. Braun

V návaznosti na hlavní téma kongresu, kterým byly staplerové techniky, představily všechny zúčastněné divize Skupiny B. Braun své produkty. Že se jedná o výrobky prvotřídní kvality, potvrzuje i zástupce organizátora, přednosta Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice doc. Jiří Šiller:  „Se společností B. Braun spolupracujeme již mnoho let a máme s ní skvělé zkušenosti. Na našich pracovištích a dominantně na operačních sálech využíváme mnohé produkty z jejich bohatého portfolia.“

Staplery a chirurgické nástroje

Mezi staplery vynikl například typ PPH PRO33 pro řešení hemoroidů dle Longovy metody, který je vyroben v černém designu eliminujícím odrazy světla, dále stapler TST 33 se selektivním a miniinvazivním přístupem k hemoroidům a také zahnutý cirkulární stapler CSC nebo lineární katr.

Divize Surgical Technologies pak představila chirurgické nástroje pro otevřenou operativu, nástroje pro jednorázové použití (SUSI) a generátor Caiman. Generátor pracuje na principu pokročilé bipolární technologie, kdy proud protéká mezi branžemi a okolní tkáň je tak maximálně chráněna. Lékaři Caiman využívají k uzávěru cév do průměru sedm milimetrů a k preparaci tkání.

Další nepřehlédnutelnou produktovou skupinou byly titanové DS klipy sloužící k uzavírání cév. Díky svému tvaru a struktuře minimalizují riziko dislokace a patří tak mezi nejbezpečnější titanové klipy na trhu.

Stomie, hojení ran a dezinfekce

Stranou v Dříteči nezůstala ani divize Out Patient Market, která se zaměřuje na zdravotní prostředky pro diabetiky, stomické pomůcky, prostředky pro péči o chronické i akutní rány, výrobky pro dezinfekci a hygienu, pomůcky pro inkontinenci, lubrikované katetry, sádry a další doplňkový sortiment. Návštěvníky zaujala novinka ve stomických sáčcích Flexima 3S se třemi základními výhodami: jednoduchá aplikace nalepením, bezpečnost a zvýšená ochrana proti prosaku a v neposlední řadě velká flexibilita a poddajnost s minimálním tlakem na břišní stěnu. Pozornost účastníků kongresu svým multioborovým uplatněním hlavně v chirurgii, gynekologii a urologii přitáhly také dezinfekční roztok Braunol a prostředek pro vlhké hojení ran Prontosan.

redakce Braunovin

Čtěte také

Městská nemocnice Ostrava poskytuje péči v sedmi operačních oborech na patnácti operačních sálech a ročně je zde provedeno přibližně 9000 operací. Oddělení centrální sterilizace zpracovává měsíčně v průměru 1600 objednávek ze všech oborů, včetně zpracování objednávek od externích zákazníků.

09.03.2018
Chirurgie

Rozhovor s profesorom Ladislavom Valanským, popredným slovenským urológom.

30.11.2017
Chirurgické obory

Spojování tkání prošlo dlouhým vývojem od mravenčích hlaviček používaných ve starověku přes úlomky kostí, bylinná lýka až po současná moderní syntetická vlákna s integrovaným návlekem v jehle. Kvalitní a správně zvolený šicí materiál, stejně jako dovednost a správně zvolená taktika jsou pro konečný výsledek sutury tkání určující. Mladí chirurgové často nemají dostatek příležitostí k tréninku, a proto Aesculap Akademie natočila několik edukačních videí, která se zaměřují na základní šicí techniky.

16.11.2017
Chirurgické obory