Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

7. Březen 2016

Fotbalovým trenérem i po transplantaci ledviny

Zleva MUDr. Aleš Hrubý s Ladislavem Šterclem, odtransplantovaným pacientem

Druhý čtvrtek v březnu již tradičně, letos po jedenácté, patří ledvinám. B. Braun Avitum se již standardně připojuje a 10. 3. otevře všechna nefrologická pracoviště pro veřejnost k preventivnímu vyšetření. Ve Vyškově dnes zároveň odstartovala série tiskových konferencí ve vybraných českých a slovenských dialyzačních střediscích.

"Jsme velmi rádi, že je o prevenci tak velký zájem. Za posledních 5 let jsme v Jihomoravském kraji (Dialyzační střediska Slavkov u Brna, Vyškov a Ivančice) na Světový den ledvin vyšetřili přes 1800 lidí, z nichž bezmála 250 lidí nemělo ledviny zcela v pořádku a museli na další vyšetření," vypočítává člen lékařské rady MUDr. Aleš Hrubý, primář dialyzačního střediska Vyškov. "Obecně platí, že problémy s ledvinami má v Česku zhruba 10 % populace. Začátek onemocnění ovšem může odhalit pouze prevence," dodává Aleš Hrubý. Ledviny totiž nebolí, i když mohou být někdy i závažně poškozeny. Proto čím dříve je nemoc diagnostikována, tím jednodušší a efektivnější je léčba.

Na dnešní tiskovou konferenci přišel pacient Ladislav Štercl, který loni v květnu podstoupil úspěšnou transplantaci. "Po transplantaci jsem se zase vrátil k fotbalu, který hraji od 10 let závodně, a dokonce se mi podařilo získat funkci pomocného trenéra dětí ve věku 7 až 12 let," říká čtyřiadvacetiletý Ladislav Štercl. Na dialýzu do Slavkova Ladislav docházel tři roky. "Hned po vstupu do dialyzačního programu jsme začali řešit možnosti transplantace. Vzhledem k tomu, že nikdo z rodiny nebyl vhodným dárcem, zařadili jsme pacienta na tzv. čekací listinu. Po třech letech podstoupil Ladislav úspěšnou transplantaci a vrátil se tak do aktivního života," říká MUDr. Aleš Hrubý.

redakce Braunovin

Čtěte také

Během loňského Světového dne ledvin zdravotníci v Dialyzačním středisku B. Braun Avitum v Bílovci vyšetřili více jak osm desítek zájemců.

11.03.2015
Skupina B. Braun

Na Slovensku otvára B. Braun Avitum dvere celkovo už v 18 mestách. Najnovšie sa pridávajú Myjava, Zlaté Moravce, Senica a Král'ovský Chlmec – teda dialyzačné strediská a nefrologické ambulancie, ktoré do Skupiny B. Braun patria vďaka akvizícii spoločnosti Genea od októbra minulého roka.

10.03.2015
Skupina B. Braun

Preventivní vyšetření v síti Dialyzačních středisek a nefrologických ambulancí B. Braun Avitum na Světový den ledvin 8. 3. 2018 zachytila o 11 % více lidí s podezřením na onemocnění ledvin.  Zatímco loni bylo z celkového počtu ambulantně vyšetřených posláno 18 % pacientů na další vyšetření, letos to již bylo 29 %. 

11.04.2018
Aktuality z B. Braun