Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ambulantní péče: Článek

Dezinfekce malých ploch

Ing. Vladimír Čepelka

28. duben 2015

Dezinfekce malých ploch je ustálený výraz, kde všichni jaksi tuší, jaká plocha je myšlena, ale přesné vymezení chybí. V praxi nelze malou plochu rozměrově definovat a ani jasně popsat. Používejme tedy pro malé plochy lepší definici, která zní „kontaktní plochy a povrchy zdravotnických prostředků“. Z této formulace vyplývá i význam dezinfekce těchto ploch z pohledu šíření nozokomiálních nákaz jako druhého nejdůležitějšího faktoru, který ovlivňuje jejich výskyt ve zdravotnických zařízeních.

Jsou postřiky minulostí?

Trendem minulých let bylo dezinfikovat malé plochy primárně postřikem přípravky s vysokým obsahem alkoholu. To vedlo k vrstvení špíny na plochách, k ničení povrchů zdravotnických prostředků, a mikrobiální kontaminace také nebyla zcela eliminována. Poslední poznatky v dezinfekci ploch preferují mechanický úklid před postřiky. Alkoholový postřik se doporučuje používat pro nepřístupná místa, jako jsou ostré rohy, štěrbiny, ale i na porézní materiály odolné alkoholu, např. manžety tonometrů, látková škrtidla apod.

Pro dezinfekci je vhodnější používat dezinfekcí napuštěné ubrousky, protože nevzniká nepříjemný aerosol. Dále je nutné si uvědomit, že na přístrojové vybavení není vhodné přípravky s vysokým obsahem alkoholů používat vůbec. Na kontaktních plochách by měla vždy proběhnout celá expozice podle použitého dezinfekčního přípravku, aniž by byly dané plochy zbytečně zatěžovány. Plochy, které přicházejí do kontaktu s potravinami, se po uplynulé expozici omyjí pitnou vodou. To neplatí pro přípravky s účinnou látkou na bázi alkoholů.

Jak efektivně dezinfikovat kontaktní plochy a povrchy zdravotnických prostředků, aby byly splněny všechny podmínky?

B. Braun dlouhodobě spolupracuje s předními autoritami v oblasti dezinfekce a hygieny a všechny nové poznatky zohledňuje ve svých doporučeních a dezinfekčních přípravcích. Pro dezinfekci kontaktních ploch i citlivých materiálů zdravotnických prostředků doporučujeme používat Meliseptol ®Wipes Sensitive v kombinaci s pěnou Meliseptol® Foam. U obou přípravků byla s vynikajícím výsledkem testována materiálová kompatibilita na široké spektrum povrchů, jako jsou makrolon, akrylátová skla, gumy, silikony až po hlavice ultrazvukových sond.

To je předurčuje jako univerzální přípravek na rychlou dezinfekci ploch a povrchů zdravotnických prostředků. Oba přípravky dosahují baktericidní a fungicidní účinnosti i účinnosti proti obaleným a neobaleným virům během jedné minuty. Díky unikátnímu složení s nízkým obsahem alkoholu není nutno tyto přípravky střídat.

Meliseptol® Wipes Sensitive a Meliseptol® Foam doporučujeme používat na všech odděleních po celou směnu, a ne jen tam, kde je nedostatek času. Následně provedeme úklid a dezinfekci pomocí utěrek ze zásobníku B. Braun Easy Wipes, nasycených roztokem připraveným z dezinfekčních přípravků Hexaquart® Plus, Hexaquart® Forte nebo Melsept® SF, které střídáme podle dezinfekčního řádu. Tento postup je časově i finančně nenáročný a z antimikrobiálního hlediska vysoce efektivní.
Protože kontaktních ploch a povrchů zdravotnických prostředků je mnoho a jejich dezinfekci nelze popsat v jednom článku, další informace o vhodných přípravcích a postupech najdete na webových stránkách bbraun.cz v sekci Infection control nebo přímo kontaktujte svého obchodního zástupce Infection control.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník