Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

13. Květen 2014

Chirurgická zástava krvácení

Krvácení z operační rány přináší od nepaměti chirurgům problematické situace. Dnes však mají operatéři - jako ještě nikdy v historii - řadu možností, jak krvácení zastavit. Nabízejí se klasické metody podvazu, dále vysokofrekvenční koagulace, od monopolární až po sofistikované, a drahé bipolární nástroje, harmonické skalpely nebo třeba lepidla, hmoty a tkaniny urychlující vznik krevní sraženiny.

 

Dále existují různé klipy, svorky, zkrátka možností je mnoho. Tato situace přináší nesporné výhody, na druhou stranu ale může komplikovat rozhodování. Jaký způsob zástavy krvácení zvolím? Je to ten správný? A není příliš drahý? Bude fungovat rychle?

 

Chirurgická divize Aesculap společnosti B. Braun tyto otázky zná. Ať už z mnoha kurzů Aesculap Akademie nebo přímo z operačních sálů.

V minulém roce uvedla na trh v České republice a na Slovensku novinky patřící právě k prostředkům stavějícím krvácení. Na prvním místě to byl bipolární přístroj Caiman® , umožňující „svařit“ tepnu až do šíře pěti milimetrů. Další novinkou byly titanové klipy se zámkem, s dvojitým tělem, posouvající klipování cév zase o kousek dál. V roce 2014 jsme začali nabízet staronový výrobek Cellistypt , dříve Okcel, s rozšířeným spektrem velikostí. A v těchto dnech přichází inovovaná řada bipolárních pinzet pro mikro- a neurochirurgii. Je zřejmé, že tento segment se dramaticky vyvíjí.

 

Aesculap Akademie připravila kurzy určené chirurgické hemostáze

Uvedená fakta nás přinutila zamyslet se nad strukturou naší nabídky a zejména nad situací operatéra, který se má rozhodnout, jakou metodu zástavy krvácení použije, ale vzhledem k přívalu novinek v nich ztrácí orientaci. Závěr byl jasný - bylo by vhodné připravit kurz zabývající se chirurgickou hemostázou, na kterém se mladí chirurgové nejen naučí praktickým dovednostem, ale udělají si přehled v nabídce na trhu. Rozdělíme hemostatika do kategorií, lékaře ale rovněž seznámíme s cenovými hladinami a praktickými otázkami balení apod. Vytvoříme tedy veskrze praktický kurz, díky němuž si chirurgové budou moci zvolit správné hemostatikum nebo hemostatický nástroj, jenž bude v určité situaci fungovat nejlépe a současně bude také ekonomicky nejvýhodnější.

První workshop proběhl minulý rok ve spolupráci s Chirurgickou klinikou Fakultní nemocnice Hradec Králové. Pro teoretickou část jsme využili vzdělávací prostory Aesculap Akademie a pro praktickou část Vivária, kde probíhal workshop na vepřích. Někteří zkušení chirurgové o smyslu akce ze začátku pochybovali, neboť jim připadala příliš všeobecná a neatraktivní. Ale přesvědčili jsme je.

 

Co vzdělávací kurz chirurgům přináší?

  • Většina chirurgů používá monopolární koagulaci, bipolární nástroje jsou ale dnes daleko bezpečnější a stejně precizní jako monopolární.
  • Při větších výkonech se chirurgové uchylují k drahým jednorázovým nástrojům - ať už ultrazvukovým skalpelům nebo speciálním bipolárním, které tzv. umí svařovat cévy. V určitých indikacích je to ovšem zcela zbytečné, stačí použít bipolární nástroje klasické konstrukce a výsledek, včetně délky trvání, bude stejný.
  • Je-li použití speciálního nástroje indikováno, je třeba vybrat správnou šířku a branži, aby se zamezilo zbytečnému použití více nástrojů.
  • Některá lokální hemostatika fungují až po pár minutách, a jsou tedy vhodná tam, kde se může počkat a stlačit tkáň, přitom v ráně nezůstanou, a nezatíží tak organismus. Navíc patří k těm levnějším.
  • Je-li potřeba zastavit plošné krvácení či překrýt nějaký defekt, je vhodné použít oxidovanou celulózu. Jen ta nejtěžší krvácení by měla být řešena kolagenovým materiálem, který je podstatně dražší.
  • Určité defekty je potřeba překrýt záplatou, některé indikace zase současně vyžadují funkci tkáňového lepidla atd.

 

 Kurz umožní chirurgům udělat si přehled o mechanismu účinku hemostatik, jejich ceně i balení a pomůže jim vytvořit jakési indikační schéma, podle kterého se později budou moci snadněji rozhodovat o použití konkrétního a cenově adekvátního způsobu zástavy krvácení. Praktická část, při níž nemohou chybět oblíbené tipy a triky zkušených lektorů, umožňuje testování celé palety možností, zlepšování zručnosti a nácvik nových dovedností a dalo by se říct, že je takovou „třešničkou na dortu“.

 

Jsme velmi rádi, že kurz se stal jedním z našich nejoblíbenějších a na počáteční skepsi vůbec nedošlo. Nové termíny jsou již naplněny, a navíc pro potřeby slovenských lékařů připravujeme obdobný kurz v Brně.

Jsme přesvědčeni o tom, že cesta, kterou jsme se vydali, je správná. Úloha výrobce nekončí uvedením novinky na trh. Měl by mít zodpovědnost za správné použití svých produktů, spolupracovat s lékaři při jejich zavádění na trh, seznamovat je s jejich výhodami, ale i omezeními a indikačním spektrem.

Chirurgii necharakterizují jen atraktivní operace na slinivce, nízké nádory rekta a jícnu - tedy speciality, které zajímají ty nejlepší. Každý den chirurgové provádějí tisíce výkonů, a při každém z nich se potýkají se zajištěním krvácení, ať už jde o malou kožní excizi nebo operaci slepého střeva. Vytvoření správných návyků při těchto základních výkonech je základem úspěšného růstu v budoucnosti. To je důvod, proč v těchto základních kurzech a workshopech nacházíme smysl.

MUDr. Alan Munteanu
ředitel divize Aesculap

Čtěte také

Městská nemocnice Ostrava poskytuje péči v sedmi operačních oborech na patnácti operačních sálech a ročně je zde provedeno přibližně 9000 operací. Oddělení centrální sterilizace zpracovává měsíčně v průměru 1600 objednávek ze všech oborů, včetně zpracování objednávek od externích zákazníků.

09.03.2018
Chirurgie

Rozhovor s profesorom Ladislavom Valanským, popredným slovenským urológom.

30.11.2017
Chirurgické obory

Spojování tkání prošlo dlouhým vývojem od mravenčích hlaviček používaných ve starověku přes úlomky kostí, bylinná lýka až po současná moderní syntetická vlákna s integrovaným návlekem v jehle. Kvalitní a správně zvolený šicí materiál, stejně jako dovednost a správně zvolená taktika jsou pro konečný výsledek sutury tkání určující. Mladí chirurgové často nemají dostatek příležitostí k tréninku, a proto Aesculap Akademie natočila několik edukačních videí, která se zaměřují na základní šicí techniky.

16.11.2017
Chirurgické obory