Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

28. Červen 2013

B. Braun tour s Davidem, aneb když má člověk o čtyři kola víc

David Drahonínský jako patron B. Braun pro život navštěvuje všechny spinální jednotky v České republice, a povzbuzuje tak lidi s podobným osudem, jako je ten jeho. Akce již proběhly v Liberci a Kladrubech a chystají se další.

 

Život na čtyřech kolech je sice složitý, ale i přes těžký handicap je možné si jej užívat plnými doušky. Právě s tímto poselstvím navštěvuje spinální jednotky paralympijský medailista a patron projektu B. Braun pro život David Drahonínský. Během více než dvouhodinového programu se snaží pacientům spinálních jednotek dokázat, že když se chce, jde toho opravdu hodně. Dokonce i získávat olympijské medaile.

David Drahonínský, zlatý medailista z paralympiády v Pekingu a stříbrný z Londýna, ve spolupráci s projektem B. Braun pro život navštíví se svou přednáškou během letošního roku spinální jednotky po celé České republice. Jeho tour započala na Spinální jednotce v Liberci a o týden později pokračovala v Rehabilitačním ústavu Kladruby. S pacienty obou pracovišť strávil David příjemné dopoledne a během své dvouhodinové přednášky jim představil nejen svůj životní příběh, ale seznámil je i se svou velkou vášní - lukostřelbou. Povídání o životě na vozíku David doprovodil i bohatou fotoprezentací ze svých závodů a všechny přítomné obohatil také ukázkou střelby na terč. A i když střílel ve stísněných podmínkách nemocniční chodby, všechny šípy neomylně našly svůj cíl. „Nesnažím se přesvědčovat, že všechno bude jednoduché, ale snažím se, aby lidé pochopili, že není nutné vzdávat svoje sny. I na čtyřech kolech je možné prožít plnohodnotný život, jen je třeba najít správnou cestu,“ říká David Drahonínský, dvojnásobný paralympionik a patron projektu B. Braun pro život.

Skupina B. Braun spolupracuje se zdravotnickým personálem spinálních jednotek velmi úzce. „Jsme rádi, že naše společná myšlenka padla na úrodnou půdu a pacientům se akce líbí. Vyrábíme i zdravotnické prostředky, které využívají i vozíčkáři, a je pro nás důležité slyšet, co jim vyhovuje a co ne. Jsme pak schopni přicházet s inovovanými výrobky, které pacientům plně vyhovují a usnadní jim aktivní život,“ dodává MUDr. Zdeněk Kojecký, Ph.D., ze společnosti B. Braun Medical.

 

Sportovní vozík musí padnout svému majiteli stejně jako běžci boty

Součástí programu bylo i představení společnosti Ortoservis, která dodává a individuálně upravuje pomůcky pro tělesně postižené. Firma se specializuje především na dodávky vozíků, které plně přizpůsobuje požadavkům a přáním zákazníků. Davidovi Drahonínskému například firma Ortoservis dodala vozík, který mu coby úspěšnému sportovci umožňuje lépe napínat luk a bez problémů mířit. Cestu k dalším cenným kovům tak má David zase o kousek jednodušší.

„Vážíme si toho, že se naše firma mohla zapojit do podpory tak nadaného sportovce, jakým je právě David Drahonínský. Pomůcky pro tělesně handicapované dodáváme již od roku 1990 a za tu dobu jsme v tomto oboru nasbírali velké zkušenosti. Stejně tak jako nemají všichni lidé stejné boty, je třeba každému člověku přizpůsobit i vozík či jinou zdravotní pomůcku. Naše firma si zakládá na tom, že dokážeme vyjít vstříc téměř všem požadavkům a vyrobit takový vozík, který jeho majiteli umožní pokračovat v aktivitách, které má rád,“ shrnuje Vladimír Sajler ze společnosti Ortoservis.

 

Liberec

Motivace je u pacientů s poraněním míchy naprosto nezbytná. „Změna přichází náhle, většinou k ní dojde u úrazu z plného zdraví a je šokující,“ popisuje primář spinální jednotky Krajské nemocnice v Liberci Jaroslav Šrám. „Člověk musí bojovat s osudem, i když je to těžké i u zdravého člověka. Být vrcholovým sportovcem je úžasné, ale důležité je naučit se žít běžný život,“ zdůrazňuje zkušený lékař.

Potvrzuje to i vrchní sestra spinální jednotky Alena Kyrianová: „Člověk musí hledat nový pohled na život, dát mu nový smysl a kvalitu i po takovém neštěstí. Bez motivace a velké empatie okolí by to ale vůbec nešlo,“ říká. Na druhou stranu však varuje před přehnanou péčí: „To nepomůže. Člověk si musí sám sáhnout nad dno a vyzkoušet si, kam sahají jeho nové možnosti,“ vzkazuje rodinám postižených. 

Kladruby

David po svém zranění strávil několik měsíců v Rehabilitačním ústavu Kladruby. „Setkání s Davidem bylo pro naše pacienty velkou inspirací a já věřím, že si z jeho optimismu a chuti do života alespoň kousek odnesou. David je totiž úžasným důkazem toho, že vozík nemusí stát v cestě životním snům, ale díky dnešním možnostem může být pro handicapovaného člověka parťákem, který se plně přizpůsobí jeho životnímu stylu,“ shrnuje akci lékařka Spinální rehabilitační jednotky v Rehabilitačním ústavu Kladruby MUDr. Karolína Bílková.

 

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun

Čtěte také

Preventivní vyšetření v síti Dialyzačních středisek a nefrologických ambulancí B. Braun Avitum na Světový den ledvin 8. 3. 2018 zachytila o 11 % více lidí s podezřením na onemocnění ledvin.  Zatímco loni bylo z celkového počtu ambulantně vyšetřených posláno 18 % pacientů na další vyšetření, letos to již bylo 29 %. 

11.04.2018
Aktuality z B. Braun

Minulý týden proběhlo v německém Melsungenu, kde sídlí nadnárodní koncern B. Braun, mezinárodní setkání divize Hospital Care, jehož součástí bylo udílení cen Balanced Awards pro rok 2018. 

04.04.2018
Aktuality z B. Braun

Umíte si prosadit právo mít náročné požadavky na kvalitu? Jakým způsobem si nastavujete subjektivního hodnocení? Nejen tyto, ale i mnoho dalších podstatných otázek z problematiky veřejných zakázek řešili účastníci semináře Jak prosadit kvalitu do procesu zadávání veřejných zakázek, který organizovala Aesculap Akademie. Na pár rad a tipů, jak si u veřejných zakázek obhájit kvalitu, jsme se zeptali pana Viktora Wendlera a pana Vladimíra Duchoně.

08.03.2018
Aktuality z B. Braun