Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

15. Říjen 2012

Až tisíc operací ročně pomocí 3D laparoskopu Einstein Vision®

Minulý týden lékaři v SurGal Clinic provedli první 3D laparoskopickou operaci přístrojem Einstein Vision a zahájili tak novou éru v miniinvazivní operativě. Tato klinika je totiž jediným zdravotnickým zařízením v České republice, které se může chlubit nejmodernějším laparoskopickým přístrojem na světě.

 

„Podobné technologie 3D zobrazování v laparoskopii se v minulosti už testovaly, ale až tento přístroj nám umožňuje reálné a dokonalé prostorové zobrazení v nejvyšší možné HD kvalitě. Pro operatéra je tak operace snazší a bezpečnější,“ popisuje výhody Jiří Vokurka, vedoucí lékař 3D laparoskopického centra  SurGal Clinic. „Při klasické laparoskopii musí lékař více předvídat a samotný výkon je velmi náročný na pozornost. Díky 3D zobrazení vidíme všechny detaily včetně hloubky, jako bychom měli pacienta otevřeného,“ dodává Vokurka. 

Tisková konference po úspěšné operaci

Prostorové vidění a vysoké rozlišení FULL HD monitoru významně napomáhá lékaři rozpoznat, správně uchopit a přesně separovat i velmi jemné tkáně a křehké struktury.

Operatér tak vidí více detailů a především je schopen vnímat hloubku, což doteď nemohl. Zvyšuje se tak přesnost operačního výkonu, snižuje se únava lékaře a pro pacienta znamená operace tímto přístrojem vyšší bezpečnost zákroku.


Operace žlučníku trvala pouhých 24 minut

„Když mi pan primář navrhl, že bych mohla být první operovanou pacientkou tímto novým přístrojem, byla jsem z toho nadšená. Vybrala jsem si laparoskopický zákrok především z důvodu rychlé rekonvalescence a zákrok s Einsteinem může mou hospitalizaci ještě zkrátit. Pokud nenastanou žádné komplikace,  za pár dní budu opět pracovat,“ vysvětluje své rozhodnutí, Lenka Koláčková, pacientka SurGal Clinic.

„Operace se podařila bez jakýchkoliv komplikací a s výbornými výsledky jsme ji zvládli během 24 minut. Průběh a výsledek operace předčil naše očekávání.“ zhodnotil provedenou operaci primář Vokurka.

V průběhu letošního roku testovali 3D laparoskop Einstein Vision přední čeští chirurgové ve vybraných fakultních nemocnicích v ČR. Brněnská klinika SurGal Clinic je prvním zdravotnickým zařízením u nás, která tento přístroj pro své pacienty zakoupila.   „Jsem si jista, že odteď se Einstein nezastaví, možná ho nebudeme ani vypínat,“ řekla v nadsázce k první operaci ředitelka SurGal Clinic, Jitka Kellnerová.Ročně plánuje SurgalClinic 3D laparoskopem EinsteinVision realizovat 700 až 1 000 operací. „Snažíme se klientům nabízet nejlepší dostupnou technologii, a jelikož je pro nás miniinvazivní chirurgie jednou z priorit, bylo pořízení moderního 3D laparoskopu jasnou volbou,“ dodává k investici Kellnerová.

Technologie 3D se v medicíně pomalu objevují a nacházejí si svá uplatnění. Překážkou mnohdy bývá jejich nedokonalé zpracování, omezené uplatnění a drahý provoz. 3D Einstein Vision laparoskop však najde uplatnění u 99% všech laparoskopických výkonů, které se v dnešní době provádějí, a naučit se s ním pracovat není pro zkušeného operatéra žádný problém.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/312281381991010-udalosti-v-regionech/obsah/223335-3d-laparoskop-poprve-v-akci/

redakce Braunovin

Čtěte také

Městská nemocnice Ostrava poskytuje péči v sedmi operačních oborech na patnácti operačních sálech a ročně je zde provedeno přibližně 9000 operací. Oddělení centrální sterilizace zpracovává měsíčně v průměru 1600 objednávek ze všech oborů, včetně zpracování objednávek od externích zákazníků.

09.03.2018
Chirurgie

Rozhovor s profesorom Ladislavom Valanským, popredným slovenským urológom.

30.11.2017
Chirurgické obory

Spojování tkání prošlo dlouhým vývojem od mravenčích hlaviček používaných ve starověku přes úlomky kostí, bylinná lýka až po současná moderní syntetická vlákna s integrovaným návlekem v jehle. Kvalitní a správně zvolený šicí materiál, stejně jako dovednost a správně zvolená taktika jsou pro konečný výsledek sutury tkání určující. Mladí chirurgové často nemají dostatek příležitostí k tréninku, a proto Aesculap Akademie natočila několik edukačních videí, která se zaměřují na základní šicí techniky.

16.11.2017
Chirurgické obory