Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie:

34. kongres České nefrologické společnosti spojuje národy

redakce Braunovin

13. červen 2012

V roce 1992 se ve Ville Tugendhat podepsala listina o rozdělení Československa a nyní se na stejném místě setkávají špičky české a slovenské nefrologie, aby zrekapitulovaly vývoj dialyzační péče po 20 letech od rozdělení společného státu.

Nápad na uspořádání Česko-slovenského diskusního fóra vznikl ve spolupráci České nefrologické společnosti a společnosti B. Braun Avitum, která má svá dialyzační střediska v Česku i na Slovensku. Akci zaštítila Slovenská nefrologická společnost.

„Je to jedinečná příležitost, jak zhodnotit vývoj nefrologie v našich zemích. Dlouhé roky jsme fungovali jako jeden stát, ale nyní to bude 20 let, co se naše cesty rozdělily a chceme vědět, jakým směrem se každá země v oblasti nefrologie vydala ,“ popsal záměr uspořádání společného diskusního fóra Martin Kuncek, ředitel společnosti B. Braun Avitum a dodává: „Myslím si, že středeční fórum může nastavit novou platformu spolupráce mezi českou a slovenskou nefrologickou obcí.“

Vědecký program kongresu, který začíná ve čtvrtek 14.6., pokrývá jako obvykle všechny hlavní oblasti nefrologie, tedy problematiku klinické nefrologie, hemodialýzy, peritoneální dialýzy a jiných očišťovacích metod a transplantace ledvin. “Kromě desítek vysoce odborných přednášek v rámci oficiálního programu se podařilo na předvečer zahájení kongresu domluvit mimořádné setkání předních odborníků české a slovenské nefrologie a jsem si jist, že byla přínosem pro všechny zúčastněné,“ říká Vladimír Tesař, přednosta nefrologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a prezident kongresu České nefrologické společnosti.

Stejně jako každý rok bude i letošní kongres zahájen prezentací dat z pacientských registrů, která jsou pro vývoj oboru stěžejní. Dále se uskuteční sympozium zahraničních řečníků a sympozium nových možností transplantací ledvin od žijících dárců. Právě dárcovství ledvin od žijících dárců je pro pacienty s chronickým selháním ledvin nejefektivnější a nejvhodnější metodou léčby, avšak Česká republika i přes osvětové akce pro veřejnost v něm zaostává oproti západní Evropě a USA až o 50%. „Počet lidí, kteří jsou ochotni svému blízkému darovat ledvinu, se však daří pomalu navyšovat. Pomáhají tomu jak osvětové akce pro veřejnost, tak zejména lepší komunikace přímo s pacienty v nefrologických ambulancích a dialyzačních střediscích,“ popsal trend dárcovství ledvin Ondřej Viklický, přednosta Kliniky nefrologie IKEM.



Zvětšit mapu

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník